- Jeg er storglad. Nå har jeg fått boka som jeg selv ville, sier Ove Stamnes fra Bangsund, opprinnelig flatangring og Flatanger-patriot på sin hals.
Omtrent på samme tid i fjor kom han ut med sin første diktsamling, "Alt æ e gla i". Nå gir han ut ei ny bok med enda flere dikt enn den forrige - og denne gangen står han selv for den økonomiske risikoen.- Les mer: Klar med diktsamling i bokform
Stand på Tangsrpæll
I første omgang er boka trykket i 100 eksemplarer, og mange er solgt på forhånd. Han har igjen 23-24 bøker, og dem regner han med å få solgt på Tangspræll. Da stiller han med egen stand - utenfor minibanken. - Da blir det ingen som kan si de ikke har penger, sier Ove og smiler. Og han håper at etterspørselen blir så god at han kan trykke et nytt opplag. Boka er også til salgs i forlagets nettbutikk. Der omtales boka som "En varm diktbok med fotografier. Forfatterens kjærlighet til den fantastiske naturen er et gjentatt tema i denne boka som er rikt illustrert med bilder fra Flatanger og nærliggende områder".Flere tema
Mens dikt om Flatanger var i stort flertall i den forrige boka, har Ove Stamnes denne gang valgt å la mer generelle dikt, særlig om mellommenneskelige forhold, få mer plass. Han forteller at han har fått mange gode tilbakemeldinger spesielt på diktet "Det vises itj på utsida". - Jeg har slitt med helsa, har vært operert og på rehabilitering. Diktet handler om det du ikke kan se på utsida, enten det er indre smerter eller psykiske problemer, sier Ove. Boka består av i alt 67 dikt, og denne gang er det mange bilder med - spesielt fra Flatanger. - Jeg har fått et fantastisk bilde tatt fra Sørstraumen utover mot Sandøya, der mor og mormor er fra, sier Ove, som deler et av diktene med Flatangernytts lesere:I en ujevn takt bynne tarrin å dans meir og meir.
Orkesteret her e draget i sjø'n som fer fèrbi,
om du hørre godt etter kanskje du hørre en melodi. Det e tarradans utme skjæret og den e ut'n stans,
og natur'n sett eget orkester spælle opp te dans.
Ut'n fast takt og følge, den bære går og går.
Herre dans'n e det ingen ainnan som får. Og få opplevva en ekte tarradans kan bety,
at du får sjå ei forestilling på sjø'n som e ny.
Det beste e om du itj e så veldig langt oinna,
den fantastiske tarradans'n attme groinna. Ove Stamnes