DEBATT: Dette er et leserinnlegg som gir uttrykk for artikkelforfatterens synspunkter.
Vi har hytte på Villa, og for oss er Villadagen blitt en fast tradisjon som vi gleder oss til hvert eneste år. Det er en dag som samler både fastboende, hyttefolk og tilreisende, og det er alltid like hyggelig å møte alle de fine menneskene som har et hjerte for denne øya – enten de bor i Flatanger, har hytte her, eller bare er glade i å komme på besøk.
De siste årene har vi også fått være med på dugnaden rundt Villadagen, og gjennom det har vi blitt kjent med utrolig mange flotte og engasjerte folk som legger ned en formidabel innsats for at Villa skal være et levende og inkluderende sted for alle. Det er inspirerende å se alt som gjøres av frivillige – alt fra å holde stier åpne, rydde, male, lage mat, ordne med transport, selge billetter og lose folk trygt over fjorden, til å sørge for at historien og tradisjonene på øya blir tatt vare på og formidlet videre.

Guidingen med Reidar Lindseth har også blitt et høydepunkt. Han evner å formidle både store og små historier på en måte som gjør at man virkelig kjenner på kontrastene mellom livet på øya før og nå – fra slit og nøysomhet til dagens fellesskap og frivillighet. Historiene om menneskene som en gang levde sine liv her, setter ting i perspektiv. Det gjør besøket til noe mer enn bare en fin dag ute; det blir også en liten reise i tid og kulturarv.
For vår del synes vi det er fint å kunne bidra, også med små ting. Vi har som familie malt steiner som legges ut langs stien til fyret til Villadagen – en liten detalj som har blitt et koselig innslag for både store og små som går tur den veien.

Vi koser oss hvert år med alt som hører med: båtturen, naturen, historien, fellesskapet, vaflene, latteren, musikken og alt det som skaper minner vi tar med oss videre. Villa er virkelig et sted som viser hvor mye fellesskap, frivillighet, kjærlighet til natur og respekt for historie kan bety.
Og en liten oppfordring fra oss: Husk at du kan støtte Villa Fyr Venneforening med Grasrotandelen din! De (alle fyrvokterne) gjør en utrolig innsats for oss alle – både store og små, fastboende og hyttefolk, tilreisende og turister. Uten dem ville Villa aldri vært det samme.
Hilsen Olav, Lena og Hannah