Siste

Næringslivet viste seg fram for ungdommene

Noen har bestemt seg, mens andre er i tvil. Fredag fikk rundt 2000 ungdommer råd på veien mot utdanning og jobb på den store utdanningsmessa i Namsoshallen. Der stilte Flatanger med egen stand.


– Det er ei spennende messe, og fint å se hva de forskjellige bedriftene holder på med, sier Marius Nordfjellmark.

Han og kameratene har nesten bestemt seg for veien videre. Noen vil satse mot havbruk, for andre er idrettslinja, elektro og tif (teknologi og industrifag) aktuelle valg.

– Vi har vært hos alle oppdretterne, sier Albert Haagensen, som selv vil satse på ski og ei idrettslinje med slalåm og frikjøring.

– Oppdrett er mest aktuelt, sier Marius Nordfjellmark. Oliver Nordhus Muren vil gå for idrett, Edvin Wibstad vil velge idrett eller elektro, mens for Johannes Nordfjellmark står det mellom idrett og tif (teknologi og industrifag). 

80 utstillere

Hele ungdomstrinnet på Lauvsnes skole og deltakerne på norskopplæringa besøkte utdanningsmessa fredag. Det samme gjorde elever fra hele Namdalen – også videregående-elever. Der fikk de bli bedre kjent med jobb- og utdanningsmulighetene i Namdalen. 

Jens Martin Olsen lot folk få prøve fotballferdighetene, og her er det Leon Nilthon som tester skuddfoten.

Messa har vokst seg større og større år for år. Den startet i det gamle Nexans, og de siste tre årene har den vært arrangert i Namsoshallen. I år deltok 80 utstillere fra næringslivet,  videregående skoler, universitet og opplæringskontor. Og rundt 2000 elever var innom.

– Hele Namdalen er med, og det er artig å få synliggjort alle kule jobber som er her, sier prosjektleder Ingrid Hildrum Aakervik i Namdal næringsforening, som står bak messa.

Kan finne drømmejobben

Hun er glad for at også alle de videregående skolene i Namdalen er med, slik at ungdommene kan få se hvilke linjer som finnes på de forskjellige skolene.

– Mange tror de må flytte på seg for å finne drømmejobben, men så viser det seg ofte at den finnes her, sier Aakervik.

Sunniva Geillein fra Rørvik vant Bjørøyas konkurranse, og kledte på seg overlevelsesdrakten på 28 sekunder. Magne Nordfjellmark var imponert. - Ikke mange klarer det under 30 sekunder, sier han, mens Sunniva forteller at hun har prøvd før - som elev på maritim linje ved Ytre Namdal videregående.

Namsos-ordfører Amund Lein var med på å starte den første messa som leder i næringsforeninga, og han synes årets messe er blitt «dritbra»!

– Jeg tror ikke det finnes sånne utdanningsmesser andre steder i Trøndelag, i alle fall ikke  noen som er så interaktive der ungdommene får prøve fagene, sier han.

– Dette er en enorm mulighet til å vise ungdommene det næringslivet de har rundt seg. De trenger ikke flytte ut, eller de kan flytte ut og ta utdanning, og vite at de har en jobb å komme tilbake til, sier Amund Lein.

Tone-Elise Dølvik går på helse og oppvekstfag og Erle Aakervik Olsen på musikk. De kan begge tenke seg sommer jobb innen pleie og omsorg i Flatanger.

Rekruttering til pleie og omsorg

En stand ungdommene fikk prøve seg, var hos pleie og omsorg på Flatanger-standen. Der kunne folk måle oksygenmetning og blodsukker, eller prøve den nye Raizer, en moderne heis som kan brukes hvis noen har falt.

– Vi ønsker å rekruttere folk til pleie- og omsorgstunet, hjemmesykepleien og Kvitveistunet, sier Siri Ovesen.

– Og vi vil vise fram hvor fint vi har det, sier Matilde Hanssen.

De tenker det er fint å delta sammen med næringslivet, og vise fram de andre jobbmulighetene i Flatanger. Og om noen ønsker sommerjobb, kan de også få tilbud om det.

Mattias Hanssen er testpilot når flatangringene demonstrerer den nye heisen som gjør det mulig for en person å få en annen person som har falt, opp på føttene igjen. Fra venstre: Håvard Angen Haarstadstrand, Matilde Hanssen og Siri Ovesen.

Seks fra Flatanger

Seks utstillere fra Flatanger deltar på messa i år, pluss Kristensen transport fra Statland. Flatanger næringsforum og kommunen samarbeider om en felles stand, med en bakvegg som viser fram det Flatanger har å by på av natur, næringsliv og aktivitetstilbud.

– Vi synes det er artig at hele samfunnet står i lag. Kommunen og næringslivet er sammen og viser at vi er et vinnerteam i Flatanger, sier leder Rune Strøm i næringsforumet.

Rune Strøm (til venstre) er leder i næringsforumet, som hadde engasjert Jens Martin Olsen i Måsi til å bygge en felles stand for Flatanger.

Flatanger var eneste kommune som profilerte seg på utdanningsmessa. 

– Hvorfor stilte dere med en stor felles stand?

– Det er rett og slett for å synliggjøre Flatanger. Vi ønsker å vise fram hva vi har å by på. Vi trenger arbeidskraft med alle typer utdanning. Her treffer vi ungdom fra hele Namdalen, og det er kanskje lettere å få dem til å flytte tilbake enn å få andre til å flytte hit, sier han.

Strøm ser på messa som mer rasjonell og virkningsfull enn ei lokal næringsmesse. For her treffer næringslivet og kommunen ungdommer fra hele Namdalen, også elever på videregående. 

Mattias Hanssen stilte med ferskt fagbrev og jobb i Damen Folla, og han ønsket seg ei utdanning som gjorde det mulig å bo i Flatanger.

Fagbrev og jobb

En som tenkte bevisst på å kunne flytte heim, er Mattias Hanssen. Han valgte å ta utdanning som industrimekaniker. I september tok han fagbrevet hos Damen Folla, han fikk jobb der – og fredag sto han på stand for Flatanager-verftet.

– Tenkte du på at du ville utdanne deg til en jobb i Flatanger?

– Ja, jeg vil bo i Flatanger. Damen Folla er en grei og fin plass å jobbe. Senere har jeg lyst til å prøve noe nytt og reise på sjøen. Nå kan jeg lære alt innen båt, og det gir meg mange muligheter. Men det kan også godt hende jeg kommer tilbake senere, sier han.

Eline Dølvik (til venstre), Linnea Ekker Dølvik, Kristina Hatland og Tone-Elise Dølvik går alle på videregående, og de fant mye spennende å se på utdanningsmessa i Namsoshallen.

Eline Dølvik, Linnea Ekker Dølvik, Kristina Hatland og Tone-Elise Dølvik går på videregående. Linnea og Tone-Elise er fra Flatanger, og de kan gjerne tenke seg å flytte tilbake etter endt utdanning.

Kristina er fra Tøtdal og vil gjerne jobbe i Flatanger-selskapet AQS, og hun har bestemt seg for å besøke standen lenger nede i hallen. 

Trenger 20 ansatte

Der er det gode jobbmuligheter. Operasjonsleder Pål Anders Lauvsnes i AQS sier at de skal ansette over 20 nye bare i år. To nye fartøy skal bemannes, og det skal ansettes mannskap på en dykkerbåt etter at AQS fikk en avtale med Emilsen og Bjørøya.

– Ungdommen er nysgjerrige, og det er kjekt å få vise fram hva vil holder på med til ungdommene i Namdalen, sier Pål Anders Lauvsnes.

Helene Hammernes er læring hos Salmar, og var innom AQS og slo av en prat med Pål Anders Lauvsnes og Kåre Møksvoll.

– Hvilken utdanning bør ungdom velge for å få jobb hos dere?

– Det kan være gunstig å velge tekniske fag, som sveis, mekanisk og elektro. Men vi trenger også folk med mer tradisjonell utdanning, som matrosfaget. I næringa er det plass for mange ulike fag, og det er viktig å få formidlet til ungdommene, sier han.

Yrkessjåfør-utdanning i Namsos

Kristensen Transport AS på Statland har om lag 40 biler, og er også et firma som trenger mange nye ansatte framover.

– Vi trenger åtte ansatte før 1. juli, sier administrativ leder Nina Wahlen, som deltok på utdanningsmessa med en av trekkbilene.

Nina Wahlen i Kristensen Transport trenger åtte nye ansatte innen 1. juli, og var på messa for å reklamere for bransjen.

Stillingene ble nettopp lyst ut, og hun forteller at resposnen har vært veldig god. 

Tidligere har det vært yrkessjåførutdanning bare i Stjørdal og Trondheim, men i fjor høst ble det startet et nytt tilbud innen transport og logistikk på Olav Duun videregående skole. Det kan føre fram til fagbrev som yrkessjåfører.

Nina Wahlen sier at dette tilbudet er veldig viktig for transportbedriftene i Namdalen. Det er rundt 600 løyver i Namdalen, med Sandnes, Flasnes og Kristensen som de største transportbedriftene.

Axel Buner Hanslien (til venstre) og Chris Henrik Dille prøver seg på en quiz hos Nina Wahlen i Kristensen Transport.

– Utdanningstilbudet har svært mye å si for oss. Tidligere da ungdom måtte til Stjørdal for å ta utdanning, forsvant de fort til noen av selskapene rundt Stjørdal eller i Trondheim, sier Nina Wahlen, som håper det å utdanne namdalinger skal gjøre det lettere for transportbedriftene å rekruttere nye ansatte.

Bjarne Brøndbo serverte pølser og reklamerte for det nye faget kjøretøydemontering.

Pølser og bil-demontering

Et annet nytt fag ble også startet ved Olav Duun i fjor høst. Blant pådriverne var Bjarne Brøndbo og Bil1Din på Skage.

– Nå kan ungdom ta fagbrev i kjøretøydemontering, sier Bjarne Brøndbo, som var travelt opptatt med messa med å servere pølse i brød til ungdommene.

– Jeg tror det går med 1000 pølser, sier han mellom slagene.

Men 80 utstillere var det mange å besøke på kort tid for ungdommene. Flere hadde konkurranser, og hos politiet stilte med en egen etterforskeroppgave.

Nora Hanesand (til venstre) og Lisbeth Dolmseth prøvde seg på etterforskeroppgaven hos politikontakt Ann Karin Lingen.

Politi, brann og ambulanse på plass

Nødetatene var også på plass med både kjøretøy, utstyr og mannskap. 

Etter ei tid der nyutdanna politifolk har hatt problemer med å få jobb, har det nå snudd, forteller politikontakt Ann Karin Lingen.

– Det bra rekruttering til politiet nå, sier hun, og håper at noen av ungdommene skal bli fristet til å søke seg inn på en av landets politihøgskoler.

Foruten elever på u-trinnet og videregående skole, var messa også åpen for jobbsøkere. Arrangørene tror at mellom 3000 og 4000 personer var innom messa i løpet av fredagen.

– Folk var fornøyde, både utstillere og besøkende. Vi har fått bare gode tilbakemeldinger, sier Ingrid Hildrum Aakervik.

Hva tenker du
Flatangernytt oppfordrer leserne til saklig debatt!
Tenk over hva man skriver og vis hensyn. Kommentarfeltet overvåkes av våre moderatorer. Grove overtredelser av normal debattskikk kan straffes med utestengelse.