Siste
- Jeg gleder meg til å fortelle det til kona, sa Morten Berg da han fikk telefon fra Norsk Tipping. (Foto: Privat)

Morten vant én million ei uke før jul

Morten Berg fra Vik vant en million kroner og et reisegavekort på 100.000 kroner i Eurojackpot fredag. - En perfekt start på jula, sier han.


Morten Berg (46) var på jobb på Mongstad da trekninga foregikk. Da han var ferdig på jobb, ventet en telefon fra Norsk Tipping.

- Gratulerer! Du har vunnet én million kroner og et reisegavekort på 100.000 kroner i Eurojackpot!

- Såpass! Nei, nå ble jeg glad, utbrøt Morten ifølge nettsida til Norsk Tipping.

Han sier at det nok tar litt tid før det synker inn, og han ble både skjelven og fikk problemer med å finne ord.

Lurte kona
- Dette er jo den perfekte starten på jula! Nå gleder jeg meg til å ringe hjem til kona. Vi skal nok ta en tur til et varmt og eksotisk sted - kanskje i retning Asia.

Hjemme drev kona Anne med rundvask til jul da Morten som vanlig ringte heim klokka 19.30. Han sa han måtte ta en annen telefon først, så skulle han ringe opp igjen.

Anne og Morten Berg arrangerte julemarked i Fjøset på Vik forrige helg. Denne helga vant han en million! (Foto: Jan Petter Hågensen)

Da han ringte tilbake spurte han Anne hvor hun kunne ha tenkt seg å reise på ferie? - Svalbard, svarte Anne, og han spurte om hun ikke kunne ha tenke seg å dra lenger.

Han fortalte etter hvert at han hadde vunnet et reisegavekort på 100.000 kroner, men sa ikke noe om resten. I stedet sendte han bilde av reisegavekortet fra Eurojackpot.

Da ante Anne ugler i mosen og gikk inn på hjemmesida til Eurojackpot, og der sto det at du kunne vinne reisegavekort - og én millioner kroner.

- Du har ikke vunnet én million? spurte Anne.
- Jo, svarte Morten.
- Vanvittig artig
Anne Berg forteller til Flatangernytt at hun nesten ikke klarer å tenke klart, men bare går rundt og smiler. Rundvasken ble det så som så med.

- Det er helt vanvittig artig, og som Morten sier, en fin start på jula, sier Anne.

Morten pleier ikke å tippe og har heller ikke spesiell vinnerlykke. Men når han er på jobb, hender det at han tipper - og det lønte seg denne gang.

- Jeg har ofte sagt: Enn om vi kunne ha vunnet en sånn premie. Dette ble svært, sier Anne, som må vente til fredag før Morten kommer heim fra jobben på Mongstad.
Tur til Asia
På spørsmål fra Norsk Tipping om hva millionen skal gå til, svarer Morten:

- Det er så mye penger at jeg trenger litt tid til å tenke. Jeg må nok bruke kvelden på å roe meg ned litt, sier han og ler.

Men reisegavekortet, det vil nok bli brukt til en tur til Asia. - Jeg har alltid sagt at jeg har hatt lyst til å reise dit, men det har vært for dyrt, sier Anne.

Og rundvasken, den skal hun fortsette med lørdag. For juleforberedelsene går som planlagt - selv med tidenes førjulsgave.

NB: En annen flatangring vant én million kroner og reisegavekort i Eurojackpot i midten av september. Han valgte å være anonym.