Mandag var det en samling som satte fokus på de ulike natur, historie og samiske verdier som ligger i området, melder Miljøpartiet de grønne (MDG) i en pressemelding.
Fredet ferskvannsmusling
Der framgår det at Alf Åge Teigmo holdt foredrag med fokus på historien til ferskvannsmuslingen fra Teigmoelva, samt forurensning ved utbygging av infrastruktur ved vindturbinpark. Ferskvannsmuslingen er særdeles sensitiv for tilslamming og forurensninger i vannet, fordi den renser 50 liter vann per døgn. Fiskeforvalter Anton Rikstad hos Fylkesmannen i Trøndelag holdt et foredrag om Fylkesmannens nasjonale ansvar for den rødlistede og fredede arten ferskvannmusling. Videre fortalte Rikstad om den viktige symbiosen mellom ferskvannsmuslingen og sjøørret samt laks. Ferskvannsmuslingen lever på hjellene til fisken i litt over ett år, og gir fisken økt motstandskraft mot ulike sykdommer.Samiske fornminner
Nils Roger Duna, tidligere miljøkoordinator i Nord-Trøndelag politidistrikt og vikarierende lensmann i Flatanger, holdt foredrag om samenes historie i de tre ulike sidaene i området. Duna fortalte om samiske fornminner i området, samt områdets viktige funksjon som beiteområde over flere hundre år. Han trakk spesielt fra reinsdyrproduksjon som høyverdig mat, og som grunnleggende økologisk.