Ekteparet flyttet fra Hannover til Flatanger i 2017, og startet i fjor sin egen reiselivsbedrift på Kvaløysæter.
Der tilbyr de fiskeferie med utleie av leiligheter, båter, guiding og opplevelser med utgangspunkt i Leirvika og småbåthavna. Campingplassen ligger bare noen steinkast unna. Den har ligget ute for salg en stund, og i fjor sommer ble den kjøpt av Gina og Remy Møen fra Ytterøya. De var på jakt etter noen som kunne drive campingen, og nå har de inngått avtale med Ewa og Sebastian Knoppik. - Vi hadde akkurat startet Experience Flatanger da vi traff de nye eierne. Vi satte oss ned og fant ut at vi tenker likt og har de samme ideene. Dette blir veldig bra, og veldig spennende, sier Ewa.
- En fantastisk plass
Gina og Remy Møen forteller at det var helt tilfeldig at de ble eiere av Kvaløysæter camping. - Vi har ingen tilknytning hit, og jeg hadde aldri vært her før. Men vi så at dette var en fantastisk plass nært sjøen, og med mange muligheter, sier Gina. - Vi ble forelsket i plassen, naturen og omgivelsene. Den er helt unik, sier Remy, som hadde vært i Flatanger bare en gang før de dro på visning. Det var på speidertur, og speiderleder var Henriette Gladsø Holmen - med aner fra Flatanger.

Costa Rica eller Flatanger?
Men at de skulle havne i Flatanger, var ikke selvsagt. For de hadde flere valg. De hadde kommet til et punkt hjemme i Tyskland, der de snakket om hva de ville med livet. Ewa hadde lyst til å flytte til Costa Rica i Mellom-Amerika. Hun hadde jobbet der tidligere, og hadde fått tilbud om jobb. Sebastian hadde fått jobb på Vik Brygge i Flatanger, og hadde mest lyst til å flytte til Norge. Men de bestemte seg for å velge Costa Rica. - To uker før vi skulle reise, følte seg meg så rar. Jeg gikk til legen, og det viste seg at jeg var to måneder på vei. Da måtte vi spørre oss selv, hva gjør vi nå? - Vi hadde ikke lyst til å dra til Costa Rica med en baby. Vi endret planer, og bestemte oss for å bo i Norge, forteller Ewa. Det har de ikke angret på. Lauri er nå tre år gammel, og går i barnehagen. - Vi er veldig fornøyde med barnehagen, og det er trygt for Lauri å vokse opp i Flatanger. Dette er en god plass for oss, sier Ewa.
Tøff start
For det nystartede selskapet Experience Flatanger AS, ble det en tøff sesong på grunn av koronapandemien. - Vi mistet fire måneder med inntekt. Vi startet bedriften i 2019, og var helt nye. Derfor fikk vi ikke noe kompensasjon fra staten. - Vi fikk en dårlig start, men vi var veldig heldige med at alle gjestene booket om og kom senere, eller de fikk en ny dato. Vi har også strukket sesongen slik at vi hadde gjester helt fram til 3. november, sier Ewa. Experience Flatanger har tre leiligheter med plass for til sammen 18-19 gjester. De kommer stort sett for å fiske, og selskapet har seks gjestebåter på 21 fot. - Vi får nå bygd en ny guidebåt på 7,80 meter, med oppvarmet kabin, radar og masse utstyr, forteller Sebastian, som kjører cirka 50 guideturer i løpet av året.