Et landemerke på Øra blir borte
Tårnet på det gamle tresliperiet på Lauvsnes, har i årtier vært et landemerke på Øra. Nå blir tårnet tatt ned.
– Det er et landemerke som forsvinner, ja, sier daglig leder Morten Strøm i Flatanger Settefisk AS.
Tresliperiet ble nedlagt i 1979, men tårnet ble stående etter ombygginga til settefiskanlegg. Det berget også en renovering i 2005.
Skadet i uværet
Men nå står tårnet for fall, etter at det fikk store skader i de kraftige vindkastene under uværet 17. januar i år. Stålplater på veggen og taket ble flerret av.


– Vi har hatt et vedvarende vedlikeholdsproblem, og problemer med vannlekkasje. Hele takkonstruksjonen var dårlig. Vi tenkte å ta det ned for 15 år siden, men fant ut at det ble for kostbart, sier Morten Strøm.
Nå bruker selskapet deler av forsikringssummen på å demontere tårnet. Arbeidet startet for tre uker siden, og er nå godt synlig etter hvert som betongblokker sages ut og tas ned.
Totalt koster arbeidet 2,5 millioner kroner, inkludert taktekking der tårnet står nå.
Silo for flis
– Men hva ble tårnet egentlig brukt til?
– Det var et flistårn, eller flissilo. Flisa ble transportert opp dit via et transportbånd, og spredt med en syklon. I bunnen var det et kjettingtrekk. Flisa gikk ned på en raffinør, sier Morten Strøm.
Flisa ble brukt i produksjonen av tremasse, sammen med trefiber fra tømmeret som ble kuttet i kubber og slipt mot en stor slipestein – derav navnet tresliperi. Den ferdige tremassen ble brukt til produksjon av papir og papp.

Krevende arbeid
Tårnet er senket med fire meter under en tidligere ombygging. Det er nå 10 meter høyere enn gesimsen, og arbeidet har vært krevende i forhold til å ivareta sikkerheten.
Det er bygd stillaser både på utsida og inne i tårnet. Nå går arbeidet lettere, siden det kan gjøres fra innsida.
– Å sage av dekket var mest krevende. Derfra er det 20 meter ned, sier Morten Strøm.
Betongveggene er 25 centimeter tykke, og dekket var 10 centimeter tykt. BS Entreprenør har ansvaret, mens Runes sag og bor er leid inn for å ta betongsaginga.
– Betongen er hard, og det er andre som har gitt opp å sage dette. Men Rune Lysø får det til, sier Morten Strøm.
Hele prosessen er beregnet å ta seks uker, og det betyr at arbeidet nå er halvveis.



