Steinuttak må flyttes – fisk tåler ikke sprengning
Verken rognkjeks- eller torskeyngel tåler rystelsene av sprengninger i Storlavika. Steinuttaket må derfor avsluttes, og kommunen skal gå i forhandlinger om å hente stein på Litjøya i stedet.
Formannskapet var tirsdag innkalt til et ekstraordinært møte for å behandle én sak, nemlig hvordan kommunen skal håndtere situasjonen som har oppstått i Storlavika.
Namdal Rensefisk vil så snart tillatelsen er i orden, ta imot torskeyngel til oppfôring. Samtidig skal også rognkjeks produseres.
Økt dødelighet
– Vi opplevde en stor økning i dødeligheten etter sprengninger i 2024, sier daglig leder Geir-Tore Olsen i Namdal Rensefisk til Flatangernytt.

Han orienterte formannskapet om erfaringene og planene framover. Etter det store hoppet i dødelighet i 2024, ble Aqua-kompetanse engasjert til å lage en rotårsaksanalyse.
Rapporten viste en helt klar sammenheng mellom dødeligheten og sprengningene.
Geir-Tore Olsen opplyste i møtet at også andre anlegg har meldt om massedød etter at det har vært sprengt i nærheten.
– Veldig uheldig
– Vi vil ikke være bremsekloss i forhold til framdrifta for fotballbanen. Men det gambles hvis det bare kjøres på, sa han til formannskapet.
Driftsleder Ine Meland sa at det vil være veldig uheldig om det sprenges etter mottak av torsk. Erfaring fra andre anlegg viser at den er enda mer sensitiv enn rognkjeksa.
– Å ivareta fiskevelferden er det viktigste, men det å bevare arbeidsplassene står nest høyest på lista, sier Geir-Tore Olsen.
Må omstille seg
Som Flatangernytt har skrevet tidligere, står Rensefisken midt i en omstilling og venter nå på klarsignal for å starte med torsk – i tillegg til rognkjeks.
Den siste tida har omsetninga av rensefisk falt betydelig, og for å berge de 12 arbeidsplassene i Storlavika, må bedriften ha flere bein å stå på.

Knut Staven (H) sa i formannskapet at det må finnes en annen løsning enn å fortsette å sprenge i Storlavika.
– Arbeidsplassene og ikke minst kompetansen er viktig å ha i Flatanger, sa han.
Ordfører Olav Jørgen Bjørkås (Sp) og de øvrige politikerne var også klare på at det må tas grep, og at det bare kan sprenges i Storlavika i perioder når det ikke er så kritisk for produksjonen hos Namdal rensefisk.
– Vi må få til det som er best for alle, sa Ingeborg Hagerup (SV).
Fullmakt til forhandlinger
Kommunedirektør Knut Storeide sa at det er tenkt å ta ut 20.000 kubikk i Storlavika, og det gjenstår fem store salver pluss flere mindre.
Han sa at dialogen med entreprenør Letnes og Namdal rensefisk hadde vært god. Nå må det vurderes å hente resten av steinmassene som trengs til de tre prosjektene Petrabakkan, Vollanveien og fotballbanen på Litjøya ved Lauvøya.
Men det haster med ei avklaring. Entreprenøren må helst ha beskjed innen fredag, og den kritiske perioden for Rensefisken nærmer seg.

Etter forslag fra ordføreren ble kommunedirektøren gitt fullmakt til å forhandle med Letnes og eierne av steinmassene på Litjøya. Ifølge et kostnadsestimat kan prisen bli noe den samme, men det avhenger av prisen på massene.
Dessuten – som kommunedirektøren påpekte – går kommunen glipp av stordriftsfordelen i form av å få klargjort et nytt industriområde i Storlavika. Nå må dette gjøres ferdig over tid og i etapper i stedet.
Geir-Tore Olsen er godt fornøyd med vedtaket i formannskapet. – Vi har noen utfordringer, og med dette er det en hump mindre i veien, sier han.



