Halvparten inhabile da klage skulle behandles
Hovedutvalget avviste torsdag klagen fra to av naboene, og dermed havner saken om dispensasjon for å bygge to firemannsboliger på Langtjønna på Lauvsnes igjen hos Statsforvalteren. Men først måtte halvparten av utvalgsmedlemmene byttes ut med vararepresentanter.
Dette var sjette gang denne saken ble behandlet av hovedutvalget for næring, miljø og teknisk, etter en halvannet år lang runddans mellom kommunen og Statsforvalteren. (Se egen faktasak.)
Tre av de seks representantene som møtte i hovedutvalget måtte byttes ut med vararepresentanter før behandlinga kunne starte. Statsforvalteren kjente det forrige vedtaket ugyldig på grunn av inhabilitet, og de tre ble kjent inhabile på grunn av naboskap eller familierelasjoner til naboer eller søkere.
Firemannsboliger eller eneboliger?
Saken handler om en søknad om dispensasjon fra reguleringsplanen fra Sektor bolig AS, som ønsker å bygge to firemannsboliger på to tomter regulert til eneboliger.
I de tidligere rundene fikk søkeren nei fra hovedutvalget. Men ved forrige behandling snudde utvalget og sa ja til søknaden. Det utløste klagerett til de involverte, og tre naboer, som representerer to husstander, klagde.
I klagene vises det blant annet til at reguleringsplanen er ganske ny, og at de som investerer i ny bolig i et regulert felt må kunne forvente forutsigbarhet.
Det påpekes også at leiligheter vil forandre områdets karakter, og at det er satt av tomt til leilighetsbygg innenfor samme plan. (Les mer om klagen i lenken til høyre.)
– Ikke nye momenter
– Det er viktig at vi nå kommer til en avslutning på saka, som har pågått i et og et halvt år, sa saksbehandler Øivind Strøm i hovedutvalget, da han redegjorde for innstillinga.
Kommunedirektøren mener at det ikke er kommet inn momenter i klagene som ikke var kjent da saken ble behandlet forrige gang. Derfor innstilte han på at klagen ikke skulle tas til følge.
I avveininga av fordeler og ulemper, vises det i saksframlegget blant annet til at reguleringsplanen er fra 2018, og at det ikke har vært vist interesse for de to tomtene. De vurderes ikke som de mest attraktive, heter det videre.
Det påpekes at det trengs flere leiligheter i Lauvsnes sentrum, og at en økning med åtte boenheter ikke anses som vesentlig, siden eneboliger kan ha to hybler og dermed tre boenheter hver.

Ville ikke gi dispensasjon
Ingeborg Hagerup (SV) ville gå imot innstillinga. Hun mente at reguleringsplanen må gjelde, og her var det avsatt tomter til eneboliger, ikke firemannsboliger.
Vegard Hustad (Ap) stemte imot å gi dispensasjon sist, og hadde ikke forandret syn. Han ville stemme imot også nå.
Utvalgsleder Caterina Kvaløsæter (Sp) mente det var gode argumenter på begge sider. Hun hadde forståelse for at de som har bosatt seg i feltet, ønsker forutsigbarhet. Samtidig var det et spørsmål hvor lang tid som må gå, før det kan sies at det ikke er interesse for å bygge på disse tomtene.
Attraktive nok?
Helge Staven (H) stilte spørsmål ved om tomtene var attraktive nok til at det ville bli bygd der. Han mente det var riktig med fortetting i Lauvsnes sentrum, samtidig som han hadde forståelse for naboene som hadde klaget. – Det er vanskelig å ta stilling, sa han.
Ingeborg Hagerup sa at det er mange tomter til leiligheter på feltet til Lillebjørn Frisendal, som nå er under opparbeiding.
Caterina Kvaløsæter sa at saken stiller seg annerledes ved denne behandlingen enn ved tidligere behandlinger, siden det nå er en klagesak som skal behandles.

Stilling til klagesaken
– Vi skal ta stilling til klagesaken. Det er ikke kommet ny informasjon, og da skal vi i utgangspunktet ikke endre vedtaket, sa Kvaløsæter.
Ingen foreslo et annet vedtak, og det ble stemt over innstillinga. Vegard Hustad og Ingeborg Hagerup stemte mot, mens Caterina Kvaløsæter, Helge Staven, Malin Løfsnæs (Frp) og Gry Hanssen (Sp) stemte for.
Dermed ble klagen avvist med fire mot to stemmer, og den går videre til Statsforvalteren for endelig avgjørelse.
Dette er saken
- Sektor bolig AS har søkt om å få bygge to firemannsboliger på to eneboligtomter i Langtjønna boligfelt ved Lauvsneshaugen.
- Søknaden krever unntak fra reguleringsplanen fra 2018, som sier at det skal være eneboliger på disse tomtene. Det kreves også dispensasjon på grunn av høyden.
- Flere naboer protesterte mot planene, og mente blant annet at det ikke ga forutsigbarhet for dem som allerede har bygd der, om det skal gis dispensasjon fra den relativt nye planen. De mente også at området vil endre karakter om det tillates rekkehus der.
- Kommunedirektøren innstilte positivt, og gikk inn for å gi dispensasjon.
- Hovedutvalget vedtok 20. januar i fjor ikke å gi dispensasjon.
- Sektor bolig klagde. Hovedutvalget opprettholdt vedtaket 3. april, og saken gikk videre til Statsforvalteren.
- Statsforvalteren mente at vedtaket ikke oppfylte lovens minstekrav til begrunnelse, og saken ble sendt tilbake til hovedutvalget for ny behandling.
- Saken ble behandlet 5. juni og hovedutvalget avslo på nytt søknaden.
- Sektor bolig klagde, og hovedutvalget opprettholdt avslaget i møtet 28. april, med 3 mot 2 stemmer.
- Statsforvalteren kjente vedtaket ugyldig på grunn av inhabilitet. Dermed kom saken opp på nytt.
- Hovedutvalget vedtok 3. desember med 5 mot 1 stemme å gi Sektor bolig dispensasjon fra reguleringsplanen til oppføring av to firemannsboliger på Langtjønna.
- Siden saken måtte tas opp til ny behandling 3. desember, utløste det klageadgang for berørte parter. To klager har nå kommet og saken må opp til ny behandling i hovedutvalget.
- Hovedutvalget behandlet saken for sjette gang torsdag 5. februar og opprettholdt det siste vedtaket om å gi dispensasjon. Dermed går saken videre til Statsforvalteren for endelig avgjørelse.



