Flatangernytt
5 minutter lesetid

– Brede kan ha mange år igjen på toppnivå

Obs! Artikkelen er mer enn ett år gammel.

Bodø/Glimt-trener Kjetil Knutsen mener Brede Moe fortsatt kan ha mange år igjen på toppnivå – selv om Brede med sine 33 år er en av de eldste i troppen til landets beste fotballag.

– Brede har både farten, sulten og det meste som må til å hevde seg i norsk og internasjonal fotball i årene som kommer. Men vi er nødt til å ta hensyn til at han ikke er 20 år lengre, sier Knutsen.

– Det handler mye om at vi må bli flinkere til å justere belastningen når vi har et så tett og tøft kampprogram som det Glimt har i perioder. Kombinasjonen av det, mye reising og stadig bytte av underlag, gjør at både Brede og andre er mer skadeutsatt, sier han.

Betrodd spiller

Bergenseren har vært landets beste fotballtrener de siste årene. Helt siden han kom til Bodø i januar 2017, har Brede Moe vært en av hans mest betrodde spillere. Knutsen kaller han for kontinuitetsbærer, og er glad for at Flatanger-gutten har valgt å forlenge kontrakten med ett år.

Hovedpersonen selv er komfortabel med at han ikke vet hva som skjer etter det. Fokuset hans er å få trent best mulig og utviklet seg sammen med laget.

HAR DET MESTE: Kjetil Knutsen tror Brede Moe med fornuftig «matching» kan spille mange år på toppnivå dersom han er motivert for det.
HAR DET MESTE: Kjetil Knutsen tror Brede Moe med fornuftig «matching» kan spille mange år på toppnivå dersom han er motivert for det.

God nok til å spille i flere år

– En skadefri Brede Moe kan fortsatt spille på toppnivå i mange år. Dersom kroppen spiller på lag og han har den samme motivasjonen som nå, kan han holde det gående ei god stund til. Men vi er nok enige om at det ikke er fornuftig at Brede spiller så mange kamper som han har gjort enkelte år. Det er stor forskjell på å spille 30 kamper i året som mange av eliteserielagene gjør, og mellom 50 og 60 kamper som vi har gjort de siste årene, sier han.

Kjetil Knutsen legger ikke skjul på at det tøffe kampprogrammet i Norge og Europa er en medvirkende årsak til at skadelista i Glimt, i perioder har vært lengre enn den har vært hos andre eliteseriekonkurrenter.

Saken fortsetter etter annonsen

Molde Fotballklubb, som også har gjort det bra i Europa, har opplevd det samme som Glimt. Nemlig at det er vanskelig å unngå skader så lenge det spilles kamper på søndag, torsdag og søndag i lange perioder. Spesielt så lenge det må reises mye i tillegg. Det fører til større slitasje på spillerne.

Spiller nok ikke 50 kamper

– Vi er glade for at Brede er i full trening og snart er klar for å bidra for fullt, sier Kjetil Knutsen som har vært nødt til å klare seg uten forsvarsbautaen de siste månedene etter at Moe skadet seg i Champions League-kvalifiseringen. Han har imidlertid trent bra i flere måneder nå.

Det gjør at det lokale innslaget mest sannsynlig vil være med i vurderingen når Glimt-trenerne skal komponere sin førsteellever i Europa League-kampene 23. januar og 30. januar.

Knutsen forteller til Flatangernytt at både trenerne og det medisinske apparatet har valgt å være tålmodige når det gjelder Brede Moe, slik at han skal få tid til å bygge seg opp. Det med tanke på at seriemesterens eneste nordtrønderske innslag skal være best mulig rustet til å tåle en lang og forhåpentligvis spennende 2025-sesong.