Flatangernytt
4 minutter lesetid

Leirskred på Statland – virker stabilt

Et leirskred har gått i en sidebekk til Statlandelva, mellom Rønning og Lissfossen.

Skredet ble oppdaget torsdag ettermiddag av en røkter ved Statland settefisk, som ble sendt oppover elva for å se om det hadde skjedd noe unormalt.

– Vi så at vatnet var uklart. Det regnet mye for ei uke siden, og da er det normalt at vatnet er litt uklart. Men det ga seg ikke. Vi måtte finne ut hva det skyldes, sier driftsleder Odd Arve Halbostad ved Statland settefisk.

Brannvesenet, kommunen og grunneier ble varslet.

Holder øye med rasgropa

Svein Hågensen i den lokal brannstyrken på Statland dro oppover for å se på skredet, og han anslår det til cirka to mål. Det har gått i Steinbekken, 200-300 meter fra der den renner ut i Statlandelva.

– Jeg så ikke noe bevegelse der. Men vi skal holde øye med det, sier han.

Slik er rasgropa i Steinbekken. (Foto: Svein Hågensen, Namsos brann og redning)
Slik er rasgropa i Steinbekken. (Foto: Svein Hågensen, Namsos brann og redning)

Skredet har gått om lag 300-400 meter fra bebyggelsen, og det er ingen veier eller kraftlinjer som er i fare. Men mange trær har fått hard medfart.

Saken fortsetter etter annonsen

Kan demme opp

Hågensen sier at raset er ikke så stort, men han frykter at det kan demme opp bekken Om det kommer regn, kan det bli en demning.

Brannsjef Håvard Sæther i Namsos brann og redning opplyser at de har meldt saken videre til kommunalteknisk i Namsos kommune, som var på befaring fredag.

Ingeniør André Aglen i Namsos kommune var på stedet fredag, og opplyste til Namdalsavisa at det er ingen ting som tyder på at det vil gli ut mer. Hendelsen er meldt til NVE (Norges vassdrags- og energidirektorat).

Se video fra rasstedet (Video: Joakim Trana):

Store jordmasser har rast ut i elva. (Foto: Joakim Trana)
Store jordmasser har rast ut i elva. (Foto: Joakim Trana)
Landskapet har forandret seg etter skredet. (Foto: Svein Hågensen, Namsos brann og redning)
Landskapet har forandret seg etter skredet. (Foto: Svein Hågensen, Namsos brann og redning)
Parti fra Steinbekk der skredet har gått. (Foto: Svein Hågensen, Namsos brann og redning)
Parti fra Steinbekk der skredet har gått. (Foto: Svein Hågensen, Namsos brann og redning)