Flatangernytt
9 minutter lesetid

Mannskapet oppdaget brann: – Gjorde alt rett

Obs! Artikkelen er mer enn ett år gammel.

Ingen ble skadet, og mannskapet får ros for å ha gjort alt riktig da det begynne å brenne i maskinrommet på arbeidsbåten «Edvard» torsdag.

– De holdt hodet kaldt og håndterte situasjonen helt rett. Brann er det mest fatale som kan skje på sjøen, og dette er det første branntilfelle vi har på sjøen i selskapet, sier daglig leder Ole Martin Løfsnæs i Bjørøya AS.

Det ble noen dramatiske minutter ute på lokaliteten Kråkholmen da mannskapet oppdaget at det brant i maskinrommet rundt klokka 14.

– Vi hørte et smell, og så var det full fyr, sier René Huhns.

René Huhns (bak) og resten av mannskapet klarte å forhindre en større brann om bord. Røykdykkere undersøkte båten da den kom til i Bjørøystøa torsdag ettermiddag.
René Huhns (bak) og resten av mannskapet klarte å forhindre en større brann om bord. Røykdykkere undersøkte båten da den kom til i Bjørøystøa torsdag ettermiddag.

Skjedde ved merdkanten

Han forteller at arbeidslaget var i gang med vanlig drift ved merdkanten da de oppdaget brannen. Sammen med ham var Arne Olav Dahle og Marius Nordhus Jansen.

– Vi hørte et smell, og så sa Marius at det var en merkelig lukt i styrhuset. Vi prøvde å gå ned i maskinrommet, og der så vi røyk. Jeg ba Marius stoppe motoren med en gang, sier René Huhns.

Etter å ha stoppet motoren, åpnet Marius døra til maskinrommet for å trykke inn nødstoppen på generatoren.

– Jeg så flammene, stengte døra, kuttet dieseltilførselen og slo inn slokkeanlegget, sier Marius. Slokkeanlegget fjerner oksygen fra rommet og kveler brannen.

Da var også styrhuset blitt fylt av røyk.

Gikk fra borde

– Vi ventet i cirka to minutter, så gikk vi fra båten til merdkanten, sier René. Samtidig ringte de og varslet, og arbeidslaget på nabolokaliteten Knubben satte kursen mot Kråkholmen.

– Er dere glade dere lå ved merdkanten og ikke var i fart?
– Ja, det gikk bra og var ufarlig for oss. Vi sto på gangbanen. Hvis det hadde blitt full brann, hadde vi kuttet tauene til båten. Båten er mye mindre verdt enn fisken i merda, sier René Huhns, som hadde fått med seg det viktigste:

– Jeg hadde røyken og telefonen i lomma, så jeg led ingen nød. Vi sto på merdkanten et kvarter. Det var flaks at det var fint vær, sier han.

Røykdykkerne Tor Roald Lindseth (til venstre) og Mikael Løfsnæs Haagensen undersøkte maskinrommet.
Røykdykkerne Tor Roald Lindseth (til venstre) og Mikael Løfsnæs Haagensen undersøkte maskinrommet.

Undersøkt av røykdykkere

Arbeidsbåten ble slept inn til Bjørøystøa, der brannmannskaper og politiet møtte opp. Røykdykkere undersøkte maskinrommet. De konstaterte at det var bare røyk, ingen flammer å se. Rommene ble trykksatt for å fjerne røyken.

Saken fortsetter etter annonsen

– Mannskapet gjorde alt rett. De skalket lukene, stengte dieseltilførelen og satte i gang slokkeanlegget, sier utrykningsleder Tor Roald Lindseth i Namsos brann og redning.

Politiet oppretter rutinemessig en sak når det oppstår brann. Her er politibetjentene i samtale med driftsleder Viktor Meland.
Politiet oppretter rutinemessig en sak når det oppstår brann. Her er politibetjentene i samtale med driftsleder Viktor Meland.

Politiets innsatsleder, Morten Heggdal, sier at politiet rutinemessig oppretter undersøkelsessak når det oppstår brann.

– Vi tar en runde og ser på brannstedet. På fartøy henter vi inn spisskompetanse som blant annet ser etter om rutinene for HMS er fulgt, sier han.

En av mannskapet fikk i seg noe røyk og var til sjekk hos legen, som kunne konstatere at det hadde gått bra med ham.

– Holdt hodet kaldt

Daglig leder Ole Martin Løfsnæs i Bjørøya skryter av mannskapet.

– Det er fort gjort å bli stresset, men de holdt hodet kaldt og håndterte det rett slik at at det ikke ble en større brann. De tilkalte også ressurser rundt, sier han.

Tor Roald Lindseth og René Huhns orienterer om hva de har sett i maskinrommet.
Tor Roald Lindseth og René Huhns orienterer om hva de har sett i maskinrommet.

Løfsnæs er glad det gikk bra med alle sammen.

– Når de står der, er folk – liv og helse – førsteprioritet. Fisken kommer som nummer to og båt nummer tre. Her fungerte alt som det skulle, fra start til slutt, sier han.

– Vet dere noe om årsaken?
– Det er for tidlig å si sikkert, men vi har en mistanke om at det kan ha vært problemer med en startmotor. Men det skal vi finne ut av.

Veldig alvorlig

– Dette er en veldig alvorlig sak med et potensielt stort skadeomfang. Denne saken må vi lære av. Hadde mannskapet ikke vært så raske til å handle, kunne det ha blitt en brann. De reagerte med en gang, og da ble utfallet som det ble, sier Løfsnæs.

– Og i morgen skal dere ut på sjøen igjen?
– Ja, men det blir med en ny gammelbåt, sier René Huhns.

Politiet gikk om bord og var også nede i maskinrommet og tok bilder.
Politiet gikk om bord og var også nede i maskinrommet og tok bilder.
Arbeidsbåten «Edvard» var i gang med oppsamling av dødfisk da det begynte å brenne i maskinrommet. Den ble slept til kai i Bjørøystøa.
Arbeidsbåten «Edvard» var i gang med oppsamling av dødfisk da det begynte å brenne i maskinrommet. Den ble slept til kai i Bjørøystøa.