Angrepet av illsint elgku – nå er den felt
Ei illsint elgku gikk onsdag kveld til angrep på en mann i Fløaskogen på Lauvsnes. Han kastet seg i ei grøft, men fikk flerret opp jakken, et lite kutt og blåmerker. Nå har viltnemnda felt elgkua og kalven.
– Jeg var ute og gikk tur med hunden under Bodø/Glimt-kampen. Hunden merket ikke elgen, som kom opp bak meg. Jeg rakk ikke annet enn å hive meg i grøfta, der jeg ble liggende på magen, sier mannen, som ikke ønsker navn og bilde i avisa.
Han forteller at elgen frøste mot ham, og han rakk ikke å bli redd før den gikk til angrep. I sidesynet så han elgkalven, men han var ikke kommet mellom ku og kalv. Likevel gikk den til angrep.
Blødde
– Jeg fikk et lite kutt på siden av hodet som blødde litt. Jakken ble flerret opp på ryggen, og jeg har mange blåmerker, sier mannen.
Han sier det er mange unger ute og går på kveldstid, og ei sånn aggressiv elgku er farlig.
– Jeg har aldri opplevd noe sånt før, sier mannen.
Skal felles
Han tok kontakt med viltnemnda, som bestemte seg for at kua og kalven må skytes.
– Vi skal prøve å ta ut dyra så fort vi får det til. Men det er ikke enkelt. Siste observasjon var på Lauvsneshaugen. Vi er avhengig av at det er trygt å skyte, sier Tor Roald Lindseth i viltnemnda, som gjerne vil at folk tar kontakt om de ser elgkua og kalven.
Litt før klokka 13 melder Lindseth at ku og kalv er felt på Lauvsneshaugen.
– Det gikk som planlagt, sier han.



