Flatangernytt
7 minutter lesetid

Brede: – Glimt er bedre rustet for Europa enn før

Obs! Artikkelen er mer enn ett år gammel.

Brede Moe er tilbake for fullt i Bodø/Glimt etter et lite skadeavbrekk. Det er han selv, trenerteamet og ikke minst klubbens voksende supporterskare svært glade for. Brede er garantisten for at Glimt-spillerne alltid gir alt.

Det så vi på nytt mot Rosenborg. Den tidligere Flatanger-spilleren gikk foran da det «lugget» litt i perioder. Han var også den av forsvarsspillerne som holdt best følge da Rosenborgs unggutter i midtbane og angrepsleddet satte fart.

De aller fleste som legger ut på løpsdueller med Moe, møter sin overmann når det skal løpes fort over distanse.

Selv om forsvarsbautaen som stadig vekk klatrer på klubbens adelskalender over flest spilte kamper, fortsatt har litt å gå på.

Har litt igjen

– Jeg merker at jeg har litt igjen før jeg er den beste utgaven av meg selv, og på det nivået jeg var i fjor på samme tidspunkt. Men jeg både håper og tror at jeg skal få vist meg fra min beste side etter hvert, dersom jeg klarer å holde meg skadefri. For jeg har et godt treningsgrunnlag ettersom jeg hadde en bra oppkjøring.

– Det er gledelig at vi har plukket så mange poeng som vi har gjort. Spesielt med tanke på at vi ikke har imponert og har mer inne, sier Brede.

Var i sitt livs form

Han var i mai og starten av juni i fjor i sitt livs form. Det førte til at landslagssjef Ståle Solbakken plukket fram telefonen og ringte Moe.

Forsvarsbautaen var på benken i flere landskamper i juni, og burde etter manges mening blitt den første namdalingen som fikk A-landskamper i fotball.

Det ble med en lang samling og flere kamper som innbytter denne gangen. Brede rakk imidlertid å gjøre et godt inntrykk på landslagstrener Solbakken i løpet av disse dagene.

Solbakken som har en suksessfull trenerkarriere bak seg i København, fikk i løpet av det landslagstiltaket, se at det ikke er tilfeldig at gutten fra havgapet har vært så god i Europa som han har vært.

Brede føler ikke at han fikk vært like toneangivende i Europa League og Conference League i fjor som han har vært de siste årene. Det lange skadeavbrekket på sommeren og høstparten, førte til at lagets visekaptein og forsvarskjempe ble satt mye tilbake.

Har mye større tropp

Det var en skuffelse for Brede at han mistet begge Play Off-kampene til Champions League. Han kunne ha utgjort en vesentlig forskjell der, selv om Isak Helstad Amundsen klarte seg bra.

Saken fortsetter etter annonsen

Det er lett å være enig i at en skadefri Brede Moe i Kroatia, kunne ha bidratt til at det ble Champions League-spill på Aspmyra. Det ble en dyrekjøpt erfaring at Glimt hadde så mange skader og dårlig dekning da klubben skulle spille sine viktigste kamper noensinne.

– Jeg føler at vi er langt bedre rustet i år enn vi har vært de siste årene. Vi har forsterket oss og har dobbel dekning på alle plasser.

– Jeg mener at vi i år kan stille to forskjellige ellevere, som begge hadde hatt medaljemuligheter i eliteserien. Det gjør at vi har et helt annet utgangspunkt i år dersom vi er så gode, og for så vidt heldige og kommer oss ut i Europa. Det er mange hinder som skal passeres før vi eventuelt er inne i et nytt gruppespill, sier Brede.

Håper på kamper i flomlys

Han er innforstått med at veien dit blir trangere nå som de ikke er i Champions League-kvalik. Men Glimt har en klar ambisjon om å få spille mot gode europeiske lag også denne høsten.

Kamper i flomlys sene høstkvelder, er noe av det som trigger Brede aller mest etter mange år på fotballbanen.

Brede Moe jubler etter at Glimt slo Rosenborg 3-2 på Aspmyra. (Foto: Kent Even Grundstad, Bodø/Glimt)
Brede Moe jubler etter at Glimt slo Rosenborg 3-2 på Aspmyra. (Foto: Kent Even Grundstad, Bodø/Glimt)

Han har forhåpninger om at både sin egen og lagets form skal være bra når kvalifiseringskampene til Conference League starter i juli. Da skal det forhåpentligvis spilles kamper både torsdag og søndag i en lang periode. Det er i hvert fall det som er ønsket og målet når kvalifiseringskampene starter.

Må bryte ned motstanderne

Det forteller mye om den posisjonen og respekten som Bodø/Glimt har opparbeidet seg, at et så bra lag som Rosenborg legger seg bakpå når de kommer til Aspmyra.

Brede Moe og lagkameratene har blitt vante med at motstanderne i eliteserien forsvarer seg med ni og ti mann. Spesielt når de kommer til Bodø, og håper at «alle mann i forsvar» og kontringer skal være resepten for å få med seg ett eller tre bonuspoeng sørover.

– Det ble som forventet en jevn og tett kamp mot Rosenborg. Jeg var forberedt på det, ettersom de fleste oppgjørene mot dem er det. Etter min mening ble det en rotete kamp. Selv om prestasjonen ikke var på topp, fikk vi heldigvis med oss tre poeng. Det var på mange måter beholdningen denne gangen, sa Brede da han pratet med Flatangernytt etter kampslutt.