Flatangernytt
5 minutter lesetid

Leirskole-planene på Vik utsettes

Obs! Artikkelen er mer enn ett år gammel.

Planene om å starte leirskole på Vik, er utsatt på grunn av sykdom. Kommunen har gitt Trøndelag Leirskole et halvt års utsettelse med å ta over bygningene.

Formannskapet ble orientert på det siste møtet om at Geir Inderdal Jåma og Trøndelag Leirskole ønsket å avslutte prosessen med å overta skolen på grunn av sykdom i den nærmeste familien.

Rådmann Rune Strøm opplyste at han hadde spurt Jåma om det kunne være aktuelt å ta en «time out» på for eksempel seks måneder.

Formannskapet positiv

Jåma hadde takket for det, og sagt at planene var lagt og han var absolutt interessert i å ta over skolen.

Rådmannen ville høre hva formannskapet mente om å gi en utsettelse. Alternativet var å gå til den andre aktøren som var interessert, eller å lyse ut skolen på nytt.

- Sterkt og rørende, sier Geir Inderdal Jåma om tilbudet fra kommunen om en "time out". (Foto: Privat)
– Sterkt og rørende, sier Geir Inderdal Jåma om tilbudet fra kommunen om en "time out". (Foto: Privat)

Formannskapets medlemmer var alle positive til å gi utsettelse, og mandag bestemte Geir Inderdal Jåma seg for å takke ja til tilbudet.

– Sterkt og rørende

– Dette var ikke noe vi ba om i utgangspunktet, og vi synes det var både sterkt og rørende. Nå får vi muligheten til å realisere planene likevel, sier han til Flatangernytt.

Geir Inderdal Jåma eier selskapet Trøndelag Leirskole AS sammen med kona Ellinor Marita Jåma.

Hun ble alvorlig lungesyk tidligere i år, og er sykmeldt fra jobben som rådmann i Røyrvik kommune. I tillegg har det oppstått annen sykdom i familien.

– En ulykke kommer sjelden alene, sier Jåma, som sier at det nå handler om å prioritere, og da er valget enkelt. Familien og helsa må gå først.

Saken fortsetter etter annonsen

Han sier at sykdomssituasjonen kan forandre seg til det positive i løpet av seks måneder, og utsettelsen gir dem en mulighet til å realisere planene.

– Så lenge det er en mulighet, jobber vi for å få det til. Men vi har også en avtale om at hvis ting endrer seg under veis og vi ser at det ikke blir mulig, sier vi i fra.

Planene lå klare

Geir Inderdal Jåma sier at planen var klare for ombygging og oppstart av leirskole. De første elevene skulle komme i mai, men de har fått beskjed om at oppholdet må utsettes.

– Vi var helt på mållinja. Vi hadde fått tegnet løsningene, og skulle til å ta kontakt med håndverkere og gjøre ansettelser.

Jåma sier han er blitt kontaktet av mange ressurspersoner som har lyst til å være med å bidra, og han syns det er vanskelig ikke å kunne følge opp de kontaktene. Det ble heller ikke kapasitet til å holde det planlagte informasjonsmøtet på Vik.

Håper på forståelse

– Vi er nødt til å ta en fot i bakken, og jeg håper på forståelse fra alle som har hatt store forventninger, sier han.

– Men målet er fortsatt å realisere planene?

– Avtalen med kommunen gjør at vi får litt tid til å håndtere den situasjonen vi står oppe i, og så håper vi at vi får tid til å realisere planene som planlagt, sier Geir Inderdal Jåma.