Verdensberømt fjellklatrer har det topp til topps i Flatanger
Franske Sébastien «Seb» Bouin (29) er en av de beste fjellklatrerne i verden. Denne sommeren gjennomførte han en av verdens vanskeligste klatreruter – i Hanshalleren.
Mange meter over bakken henger Seb Bouin. Synet tar pusten fra hver høyde-skeptisk tilskuer. Med tålmodighet og presisjon får han seg fra festepunkt til festepunkt. Denne klatreruta er en 9b+ (for den som er mindre kjent med klatring, er 9c den vanskeligste graden).
Etter en god halvtime senker han seg ned.
– Det var gøy, smiler han.
Og Bouin har all grunn til å smile. Den 21. juli i år gjennomførte han en av de vanskeligste klatrerutene i verden, som er her i Hanshalleren. Kun tsjekkiske Adam Ondra hadde gjørt det før ham.

BERGBALLETT: Seb Bouin beveger seg langs bergveggen, tilsynelatende mot tyngdekraftens logikk.
– Men konkurransen er ikke viktig for meg, sier han. Bouin er tydelig på at det ikke er rekordene og ratingene som motiverer ham.
– For meg handler klatring om blandingen av natur, ulike omgivelser og det sosiale. Klatring er samarbeid.

UTEN HØYDESKREKK: Seb Bouin synes knapt i den mektige Hanshallerens favn.
Over 15 år med klatring
Bouin begynte med klatring da han var i tolvårsalderen. Det var moren som fikk ham interessert. Han er fra Sør-øst Frankrike, nært Alpene, hvor klatremulighetene er mange.
– Mitt beste tips er å prøve mange forskjellige ruter og steder. Man lærer mye av variasjon.
Bouin har vært jorda rundt for å klatre, og bergtypene og panoramautsiktene har vært svært varierte. Flatanger har han besøkt flere ganger.

LIDENSKAPELIG: Seb Bouin tilbringer så mye tid han kan i Hanshalleren.
Flatanger-fascinasjon
– Naturen er flott her ute, sier Bouin.
Selv om det først og fremst er klatringa som trekker ham til Flatanger, har han også sett mer av kommunen.
– Jeg har vært ute med båt og fisket, det var veldig bra, sier han.
Han håper på å gå flere fjellturer i løpet av tiden som gjenstår.
Når tre uker har gått, reiser Bouin tilbake til Frankrike. Deretter står Red Rocks i USA for tur.
– Det blir ganske ulikt dette. Men jeg liker variasjon, sier han.

SPEKTAKULÆR UTSIKT: Premien med å komme opp i høyden er uten tvil denne utsikten over Flatanger. Den har de ikke i California.



