Flatangernytt
7 minutter lesetid

Frykter det skal gå liv – vurderer å flytte

Obs! Artikkelen er mer enn ett år gammel.

Roy Strøm frykter det vil gå liv, når det ikke går an å ringe nødetatene. Selv har han tilnærmet null mobildekning heime i Bårdvika sør for Sitter.

– Vi må vurdere om det er forsvarlig å bo her. Det kommer til å gå liv, sann mine ord, sier Roy Strøm.

Han bor på gården i Bårdvika sammen med Susann og Malin (11). Faren på 85 år bor i nabohuset. Han er hjerteoperert og var på sykehuset senest for to måneder siden.

– Det har alltid vært dårlig signal her. Vi håpet det skulle bli bedre med oppgradering til 5G, men det ble det ikke. Nå har vi ikke fasttelefon, og vi har ikke tilgang til nødetatene, sier Roy Strøm.

– Uhørt og arrogant

Mandag måtte han kjøre ti kilometer til Utvorda for å få dekning. Da hadde Telenor tatt ned senderen på Halmøya uten å varsle, fordi den skulle oppgraderes.

– Det er uhørt og arrogant. De vet utmerket godt at det lille vi har av signal her, kommer fra Halmøya, sier Roy Strøm.

Han syns dette blir ekstra ille når det ble ekstra nyhetssending på NRK og hovedsak i Dagsrevyen da mobilnettet ramlet ut sør for Dovre.

– Er livene og helsa vår virkelig så mye mindre verdt?

Roy Strøm minner om at de kjører med fjernstyrt drone og bil på planeten mars, og da skulle det ikke være umulig å sørge for at folk har såpass til signal at de kan ringe og sende SMS.

Bårdvika ligger like sør for Sitter, til høyre på kartet. Halmøya til høyre. (Kart: Norgeskart)
Bårdvika ligger like sør for Sitter, til høyre på kartet. Halmøya til høyre. (Kart: Norgeskart)

– Ikke annet alternativ

– Vi som bor her, har ikke noe annet alternativ. Fasttelefonen ble lagt ned, sier han.

For å kunne ringe, må han ta på seg varmekjeledressen og gå ut for å finne en plass der signalet slår inn – vel og merke hvis Halmøy-senderen er i drift.

– Hvis den faller ut, er vi veldig sårbare. Det er bare å hoppe over å ringe 113 og heller ta det direkte med begravelsesbyrået, sier han.

Saken fortsetter etter annonsen

I verste fall må de kjøre til Utvorda for å ringe 113, og da tar det en time før ambulansen kommer – hvis den er på Lauvsnes og er ledig.

– Beredskapen på Sitter er langt dårligere enn det innbyggerne i mer urbane strøk vil kalle akseptable.

Livsfarlig med unger

– Vurderer dere å flytte?
– Tja, om jeg blir forbanna nok så… Men om ikke vi flytter, er det jo ikke akkurat positivt ikke å ha tilgang til AMK når gården etter hvert skal skifte eier. Det kan være livsfarlig å ha små unger når du ikke har tilgang til legehjelp. Det er bare noen dager siden det nesten gikk galt på Brandsmoen, sier Roy Strøm.

Han sier det er fælt å måtte oppleve noe sånt som Margit Ekker Dølvik og Frode Dølvik opplevde, da minstejenta ble syk og de ikke oppnådde talekontakt med legevakta.

– Det er helt uakseptabelt at det må gå liv før det skjer noe. Sånt provoserer meg ganske voldsomt.

Eldstesønnen og samboeren bor på Utvorda, og de vurderer å flytte til Bårdvika og overta gården. Men Roy Strøm er usikker på om det vil skje, uten at det blir mobildekning.

Viktigere enn kunstgressbane

– Som et minimum må det bli mobilsignal og helst vei sånn at eventuelle barn kan få en akseptabel skolevei. Å bosette seg her sånn det er pr i dag, er jo for spesielt interesserte, sier han.

Det har også irritert ham kraftig at Flatanger kommune planlegger å bygge en kunstgressbane på Lauvsnes til 25 millioner kroner.

– Jeg mener at infrastruktur som vei, kai og telekommunikasjon er viktigere og må gå foran hvis det ikke er penger til alt på en gang, sier Roy Strøm.

PS: Intervjuet er gjort på Messenger – det eneste som kan fungere..