Steinalderfunn fra Bøle i Flatanger
I fjor sommer ble flere flotte steinalderfunn fra Bøle i Flatanger kommune levert inn til Trøndelag fylkeskommune. Randi Bøle Nilsen hadde funnet et stykke bearbeidet flint på åkeren sin. Flintstykket viste seg å være en skraper – et redskap knyttet til bearbeiding av skinn, bein og tre.
INNLEGG: Dette innlegget ble først delt på Trøndelag fylkeskommunes Facebookside under vignetten «Historietimen». Gjengitt med tillatelse.
Det skulle vise seg at hun hadde flere spennende funn på gården.
Randis bestefar hadde under jordarbeid mange år tidligere funnet noen flotte skifergjenstander. Den ene var en dekorert skiferpilspiss, den andre en flott spydspiss av mørk grå skifer. Spydspissen så ut som den nærmest var upåvirket av årtusenene som var gått siden den ble laget.
Flest funn på Bøle
Gårdene innerst i Bølefjorden, lengst sør i Flatanger, har lenge vært kjent som rike på funn fra yngre steinalder – en periode som varte fra 4000 til 1800 f.Kr. Allerede i 1873 ble en skiferkniv av rød skifer levert inn til museet i Trondheim, og i de påfølgende årene ble flere hundre gjenstander innlevert.
I dag er Bølegårdene fortsatt stedet sør for polarsirkelen med flest funn av skiferkniver. Skifer er et mye mykere material enn stål, så redskapene har først og fremst blitt benyttet til sløying av fisk og flensing av sel og andre marine pattedyr.

Endring av landskapet
Hvorfor peker Bøle seg ut med så mange funn fra yngre steinalder? Grunnene er mange og sammensatte, men en viktig faktor er et trekk ved landskapet som har endret seg drastisk siden steinalderen. Den tunge vekten av isen under siste istid presset landet ned, og for 4-6000 år siden stod havet en god del høyere enn det gjør i dag.
Den gang ville det ha vært et smalt sund mellom Bølefjorden og Svesfjorden – kanskje med en sterk tidevannsstrøm? Ved slike strømmer var det marine dyrelivet rikt, og grunnlaget godt for fangst og fiske. Store bosetningsområder fra steinalderen er i andre deler av landet funnet ved slike strømmer og trange sund.



