Planer om nybygg for treningsstudio og ungdomsklubb
Et nytt bygg på Lauvsnes kan i framtida huse både treningsstudioet Helsetrøya, ungdomsklubben og behov knyttet til den nye kunstgressbanen.
Ideen om et tilbygg eller nybygg ved Flatangerhallen har versert ei stund. Nå er planene løftet inn i formannskapet, der politikerne ga klarsignal for å jobbe videre med prosjektet.
– Spennende og artig. Dette må vi gå videre med, sa Knut Staven (H) da formannskapet i forrige uke ble orientert om prosjektet.
Planene ble lansert før det ble kjent at dagens ungdomsklubb-lokaler må stenges. Ideen om et nybygg er dermed blitt enda mer aktualisert.
På idéstadiet
Per Andersen, Hans Petter Haukø og Thomas Nordengen-Røli presenterte de foreløpige planene for formannskapet.
– Vi er ennå på idéstadiet, sa Haukø, som presiserte at han var med i gruppa som privatperson.

Per Andersen sa at bakgrunnen for ideen var behovet for å utvide treningsstudioet. I dag holder det til på tribunen i hallen, noe som langt fra er en ideell plassering.
– Vi ser at det er mange ungdommer som sitter i hallen, og som ikke har noe godt tilbud. Vi har derfor lyst til å se på en samlokalisering av treningsstudioet, ungdomsklubben og samtidig dekke de behov som vi tror kommer med den nye kunstgressbanen, sa Per Andersen.
Hans Petter Haukø sa at det ble gitt dispensasjon til å bruke garderobene i det gamle bygget, da hallen ble bygd. Med større aktivitet, vil det bli behov for et dobbelt sett garderober.
– Da må de gamle rehabiliteres, eller det må byggs nytt, sa Haukø, som så for seg et nytt fellesbygg i to etasjer, med en grunnflate på 400-500 kvadratmeter, i tilknytning til kunstgressbanen.
Kan fylle flere funksjoner
Et slikt bygg kan romme både treningsstudio, ungdomsklubb, garderober og fellesrom som kan brukes av både fotballklubben og andre.
Haukø mente bygget kan reises for rundt 12 millioner kroner, og at det skal være et greit bygg å få finansiert gjennom spillemidler og annen støtte.

Thomas Nordengen-Røli er fysioterapeut i Flatanger, og har erfaring fra treningssenterbransjen. Han visualiserte ideene i en animasjonsfilm, der det var lagt inn treningsstudio og sosiale rom i første etasje og ungdomsklubb i andre.
– Vi ønsker å tenke folkehelse i et større perspektiv, gjennom å dekke behovet til flere generasjoner. På dagtid kan det være seniorgrupper, med kaffe og vafler. Etter skoletid kan det være tilbud for ungdom. I helgene kan det være tilbud for familiene, sa Nordengen-Røli.
Morgendagens samfunnshus
Knut Staven mente at slike bygg vil bli morgendagens samfunnshus, der generasjoner møtes. – Det er kjempespennende planer, og jeg håper de blir realisert, sa han.
Turid Kjendlie (SV) mente også at dette var spennende tanker, og poengterte at ideene også betød inkludering.
– Helsetrøya fungerer bra for noen, men ikke alle. Adkomsten er heller ikke tilrettelagt for dem som er dårlig til beins. Vi burde også tenke på aktivitetstilbud for eldre, og om Frivilligsentralen burde vært med, sa hun.
– Et sånt flerbrukshus er veldig framtidsretta. Jeg tror det er vilje i næringslivet til å bidra, og det er viktig å tenke stort nok. Vi må ha hårete mål. Det er mange aktiviteter som kunne vært i et sånt hus, sa Lars Haagensen (Frp).
Rådmann Rune Strøm sa at det var bevilget 600.000-700.000 kroner til rehabilitering av dagens lokaler for ungdomsklubb, men at saken var utsatt i påvente av å få presentert de nye planene. Hvis politikerne går for det nye prosjektet, må det finnes midlertidige lokaler for klubben.
I etterkant er altså klubblokalene stengt, og det må uansett finnes nye lokaler.
Formannskapet ga sin tilslutning til at arbeidsgruppa jobber videre med å konkretisere planene for et nybygg, og at aktuelle interessenter, ungdomsrådet og rådet for eldre og funksjonshemmede trekkes inn i planlegginga.



