Flatangernytt
4 minutter lesetid

Fikk påvist korona etter Flatanger-besøk

Obs! Artikkelen er mer enn ett år gammel.

En person som senere viste seg å være smittet av korona, besøkte Flatanger i påsken. Folk som var på Zanzibar Inn i et bestemt tidsrom bes om å gå i karantene.

Personen kom fra en annen kommune, og vedkommende besøkte Zanzibar påskeaften og Spar Flatanger tirsdag i påskeuka.

– Dersom du har vært gjest på Zanzibar Inn 3. april i tidsrommet 14.00 – 16.00 ber vi om at du går i karantene i 10 døgn fra 3. april fram til og med 13. april, skriver Flatanger kommune i en pressemelding.

Karantene gjelder gjester som har oppholdt seg i lokalet i dette tidsrommet.

Må testes

De må testes fredag, og de må testes igjen på mandag 12.april. Husstandsmedlemmer til de som er satt i karantene, skal sitte i ventekarantene til svar på første koronatest foreligger.

De som har vært innom og bare hentet mat (take-away) på Zanzibar Inn i dette tidsrommet, skal være obs på symptomer og ha lav terskel for å teste seg ved symptomer.

Dersom du har vært innom Spar, Lauvsnes 30. mars kl. 14.30 -15.15, skal du være obs på symptomer og ha lav terskel for å teste deg ved symptomer.

Ansatt i karantene

Restaurantsjef Camilla Aakervik på Zanzibar Inn fikk torsdag beskjed om at en koronasmittet person hadde vært gjest.

– Det var ingen hyggelig beskjed å få, sier hun.

Nå er en ansatt satt i karantene, og de andre må teste seg. Så langt har ingen hatt symptomer på smitte.

Forsterka tiltak

Camilla Aakervik forteller at de satte inn ekstra tiltak i påska fordi de regnet med at det ville komme gjester fra andre steder enn Flatanger.

Saken fortsetter etter annonsen

– Siden det har vært mutert virus andre steder, satte vi inn forsterka tiltak som bruk av munnbind for alle ansatte, sier hun.

I tillegg ble det brukt ei desinfiseringsmaskin, og det var god avstand mellom bordene.

– Vi har gjort det vi kan for at det skal være trygt å gå ut å spise. Men vi vet at det kan skje at noen er innom og får påvist smitte senere. Det er innmari kjedelig og fryktelig leit, men vi håper det går bra med alle sammen, sier Camilla Aakervik.

– Frykter du at folk kan bli redde for å gå ut og spise?
– Jeg håper at folk ikke blir redde for å besøke oss. Ingen har gjort noe med vilje, og vi mener det er trygt å gå ut å spise. Vi har gode plass og har gjort mange tiltak, sier hun.

Den aktuelle personen som var på besøk i Flatanger, settes i sammenheng med utbruddet i Steinkjer.

Koronatelefon

Flatanger kommune oppfordrer folk til å ta kontakt med koronatelefonen, dersom de har spørsmål eller vil bestille time for testing. Koronatelefonen: 97 66 87 99 (0800 -15 30).

For husstandsmedlemmer som må i ventekarantene, så innebærer det at husstandsmedlemmer av en nærkontakt skal være i ventekarantene fram til nærkontakten har fått negativt svar på første test.

Ventekarantene er kun pålagt for husstandsmedlemmer, men kan eventuelt anbefales også for kjærester, til personer som er definert som nærkontakter. Det anbefales ikke ventekarantene for nærkontakters øvrige nærkontakter, opplyser kommunen.

RETTELSE: Begrepet «koronasmittet» er erstattet med «person som senere fikk påvist korona».