Flatangernytt
3 minutter lesetid

Kontroll på korona-smitten i Flatanger

Obs! Artikkelen er mer enn ett år gammel.

De to som har fått korona i Flatanger, har bare lette symptomer. Kommuneoverlegen mener å ha god kontroll på smitten.

Fungerende kommuneoverlege Kaia Kvisterø opplyser at det ikke er flere smittede enn de to. Nærkontaktene ble testet 1. januar. På grunn av stor testaktivitet og pågang på St. Olavs hospital, vil resultatet ikke foreligge før søndag eller mandag.

– Det er under ti nærkontakter totalt, og tre av disse bor i Flatanger. De andre nærkontaktene bor utenfor Flatanger, sier Kvisterø.

Smittekilde utenfor Flatanger?

– Har dere noen mistanke om hvor smitten kommer fra?
– Ja, vi har en mistanke om hvor den er kommet fra, uten at det er bekreftet. Mistanken ligger utenfor Flatanger, sier hun.

– Hvordan står det til med de to som er smittet?
– De har lette symptomer, og er ikke alvorlig syke.

Saken fortsetter etter annonsen

Kommuneoverlegen sier at det ikke er mistanke om mye smitte i Flatanger. Tilfellene er avgrenset til de to som er smittet. De har ikke vært i kontakt med mange, og det er få nærkontakter.

– Følg smittevernreglene

– Det er ikke mistanke om noen ukontrollert smitte i Flatanger. Likevel anbefaler vi at folk fortsetter å begrense antall nærkontakter og følger smittevernreglene. Vask hendene, hold avstand og hold en lav terskel for testing.

– Folk i Flatanger har vært flinke til å følge smittevernreglene, og jeg håper det blir med disse to tilfellene, sier Kvisterø.