Jonas styrer Aqua Pharma fra Flatanger
Jonas Larsson (49) fra Flatanger ble 1. februar ny daglig leder i den norske delen av Aqua Pharma AS. Han styrer selskapet fra Havbruksparken.
– Flatanger blir basen for Aqua Pharma AS etter hvert, sier Jonas Larsson.
Selskapet har for øyeblikket seks ansatte med kontor forskjellige steder i landet.
Noen ansatte i den internasjonale delen av Aqua Pharma jobber tidvis også for det norske selskapet. Konsernet har cirka 50 ansatte og hovedkontor på Lillehammer.
Fra Gøteborg
Jonas Larsson er utdannet kjemiingeniør og opprinnelig fra Varberg, sør for Gøteborg. Han er samboer med Marte Hammer fra Stamnes, og hun ønsket å flytte tilbake til Flatanger.
– Vi flyttet i 2016, og vi trives godt i Flatanger. Jeg hadde da begynt å jobbe opp mot oppdrettsnæringa i Norge, og det var naturlig å flytte hit, sier Jonas.
Paret har tre barn og alle er nå veletablert i Flatanger. Selv om klimaet er «litt mer av alt» enn hva han er vant til fra Sveriges vestkyst, trives han godt på namdalskysten.
Planer på is
Jonas startet i Aqua Pharma 1. mars i fjor. Da hadde de allerede begynt å gjennomgå organisasjonene i selskapet, men som mye annet ble det satt på vent på grunn av koronaen.
– Jeg startet som global prosjektleder og med kundeansvar i Norge. Men det ble ikke noe av den internasjonale jobbinga da koronaen kom. På slutten av fjoråret fant vi ut at vi måtte ta grep uansett, og jeg fikk spørsmål om å bli leder for den norske delen, sier Jonas Larsson.
Avlusing
Aqua Pharma har spesialisert seg på avlusingskonsept for havbruksnæringa. Selskapet leverer avlusningsmedikament i samarbeid med Solvay, et av verdens største leverandører av medisin og tekniske produkter.
I konsernet er det et annet selskap som er spesialister på doseringssystem. Det er også veterinærer, fiskehelsebiologer og andre fagfolk som er involvert i prosessene rundt avlusing.
I Norge har Aqua Pharma verdens største hydrolicer for mekanisk avlusing, som er fast montert på fartøyet Steyer.
Utvider i Flatanger
– Vi samarbeider tett med AQS i Flatanger, og dermed passer det godt at jeg har kontor her, sier Jonas Larsson.
– Vi har snart hatt ti gode år i samarbeidet, og nå ser vi mange synergier mellom firmaene i årene framover, sier han.
En annen flatangring, Roy Strøm, har også en lederstilling i Aqua Pharma, både nasjonalt og internasjonalt.
– Framover ønsker vi å utvide organisasjonen i Flatanger, sier Jonas Larsson.



