Godt signal om fiber til flere av grendene
Ordfører Olav Jørgen Bjørkås har god tro på at det endelig kan bli et tilbud om fiber til flere av grendene i Flatanger.
Kystfiberen som nå er lagt fra Namsos via Otterøya, Statland og fram til Lauvsnes, vil kunne løse ut fiber til flere enn først planlagt.
– Flatanger kommune har opsjonsavtaler med Telenor for å bygge ut fiber til Utvorda- Innvorda og Kvaløysæter -Vik. Denne avtalen ble gjort da avtalen om kystfiber ble inngått. Nå har vi fått utvidet strekningen til også omfatte de nære områdene som hører naturlig til, sier Olav Jørgen Bjørkås.
Oppløftende møte
Kommunen hadde nylig et møte med Telenor, og Bjørkås kaller møtet oppløftende. Etter mange tilbakeslag, fram og tilbake med fylkeskommunen, har kommunen nå selv tatt grep for å løse flokene.
– Fylkeskommunen la ut et anbud for midt-bygda, fra Høstlandet til Gladsøya, Einvika og Strøm. Men ingen la inn anbud. Dermed anser vi at vi kan gå i forhandlinger med Telenor også for dette området, sier ordføreren.
Ikke alle grender er med
Grendene som det ennå ikke er funnet en løsning for, er Fløan, Dala og Sitter. Dessuten er Hasvåg, Småværet, Jøssund og Oppland heller ikke med i denne runden. Der er det nå så god mobildekning, at mobilt bredbånd vil være et godt alternativ, mener ordføreren.
– Hårstad er dessverre uten dekning, og vi har ikke glemt dem som bor og driver næring der. Vi jobber også for at de skal få et bedre tilbud enn i dag, sier Bjørkås.
Det er lagt fiberkabel til Sørmarkfjellet og Hestdalen, som kan utnyttes kommersielt og bygges ut til grendene rundt.
Den nye kystfiberen fra Namsos skal legges helt til Lauvsnes. I dag har Lauvsnes og Storlavika fiber fra den gamle kystkabelen som går igjennom bygda. Denne kabelen går i Jøssundfjorden til Kilan, gjennom Vik, over til Hylla og i sjøen over til Gladsøya.
Tidligere har det vært svært vanskelig å få Telenor til å åpne denne kabelen for at flere skal få koble seg på. Men når den nye kystfiberen kommer til Lauvsnes, vil den gamle kabelen bli avlastet og kan benyttes av flere på strekningen Kvaløysæter – Stamnes.
Litt dyrere for fritidshus
– Vi tar også sikte på å tilby fiber til fritidsboliger, men Telenor har ikke anledning til å subsidiere fiber til disse, sier Bjørkås.
Kommunen har fått støtte fra fylkeskommunen, såkalte Nkom-midler, til utbygging av bredbånd i grendene. Disse pengene er forbeholdt fastboende.
For hyttefelt kan det være aktuelt å knytte seg til fiber, i de områdene fibertraseen kommer i nærområdet, men Telenor har kun ordinære abonnement med eller uten TV.
Telenor skal levere et pristilbud til kommunen i løpet av mars. Ordføreren er forberedt på at det kan bli store kostnader for å komme i mål.
– Vi må nok belage oss på å bruke både Nkom-midler og egne midler. Men jeg har god tro på at vi skal få til veldig mye.
– Når kan det bli aktuelt med utbygging?
– Utbygging kan i beste fall skje i 2022, sier han.



