Flatangernytt
6 minutter lesetid

Tidlig møte med lokalt næringsliv

Obs! Artikkelen er mer enn ett år gammel.

Laksen kom opp for å hilse på orkanklubben ved Vangan barnehage, da de besøkte ett av Bjørøyas oppdrettsanlegg.

– Det var gøy. Vi så mye laks, sier Sverre Koldevin (snart 5), om fikk sitte fremst i ribben da den eldste barnehagegruppa kjørte ut til oppdrettsanlegget.

Det var en spent gjeng som møtte opp på Bjørøyas visningssenter mandag formiddag. På programmet sto ribtur, mating av laks og skattejakt.

Spente og klare for ribtur, foran fra venstre: Iver, Håkon, Sverre Koldevin, Hamza, Helmer, Nora, Philip, Sonja og Melissa. Bak fra venstre: Oda Dølvik, Maria Skorstad, Lovise Angen, Birgit Sørum og Kristian Dahle Klocke.
Spente og klare for ribtur, foran fra venstre: Iver, Håkon, Sverre Koldevin, Hamza, Helmer, Nora, Philip, Sonja og Melissa. Bak fra venstre: Oda Dølvik, Maria Skorstad, Lovise Angen, Birgit Sørum og Kristian Dahle Klocke.

Ei gruppe fra Gammelstua barnehage i Overhalla kom også til Lauvsnes for å være med på opplegget denne dagen. Mens ei gruppe dro på sjøen, gikk den andre på skattejakt på land.

De eldste på Gammelstua gårdsbarnehage i Overhalla klare for ribtur ut til oppdrettsanlegget.
De eldste på Gammelstua gårdsbarnehage i Overhalla klare for ribtur ut til oppdrettsanlegget.

Namdalsprosjekt

Flatanger er med i prosjektet «Små spirer – store muligheter», sammen med Namsos og Overhalla kommuner. Prosjektet organiseres og styres av Innovasjon Namdal (INAM).

– Et mål er at vi tidligst mulig skal informere og gjøre ungene interessert i lokale bedrifter, sier styrer Birgit Sørum ved Vangan barnehage.

For Vangan var det lett å spørre Bjørøya, som har et opplegg for å presentere lakseoppdrett og selskapet for skolebarn og andre besøkende.

Saken fortsetter etter annonsen

Hele kretsløpet

Neste besøk skal gå til gårdshotellet Fru Opdal i Overhalla, hvor laks fra Bjørøya skal tilberedes og serveres sammen med grønnsaker fra gården.

For å gjøre ungene kjent med hele kretsløpet, skal de til slutt besøke Midtre Namdal Avfallsselskap og se hva som skjer med mat som blir kastet.

(Artikkelen fortsetter etter bildene)

Melissa gleder seg til sjøtur.
Melissa gleder seg til sjøtur.
Nora for hjelp med redningsvesten av Kristian Dahle Klocke.
Nora for hjelp med redningsvesten av Kristian Dahle Klocke.
Helmer og Sverre Koldevin er klare!
Helmer og Sverre Koldevin er klare!
Neste års skolestartere klare for hjemtur. (Foto: Kristian Dahle Klocke)
Neste års skolestartere klare for hjemtur. (Foto: Kristian Dahle Klocke)

Kristian Dahle Klocke og Halvor Trefjord tok imot ungene på visningssenteret. Mens Kristian kjørte dem ut på ribben, ledet Halvor skattejakten.

– Om ungene ikke forstår alt, får de et inntrykk av hvordan lakseoppdrett foregår. Det er en viktig arbeidsplass i lokalsamfunnet, som gir muligheter for utdanning og arbeid senere, sier Kristian Dahle Klocke.

——-

Fakta:

  • Prosjektet «Små spirer – store muligheter» er et samarbeidsprosjekt mellom oppvekstsektoren og arbeids- og næringslivet.
  • Målet er å gi barnehagebarn i Namdalen tilknytning til lokalt næringsliv, og å vise fram yrker som er viktige i lokalsamfunnet, slik at barna får et forhold til disse.
  • Deltakere er Vangan barnehage i Flatanger, Gammelstua gårdsbarnehage i Overhalla, Ranemsletta barnehage, Namsos musikkbarnehage, Solvang barnehage, Spillum barnehage og Barstad barnehage.
  • Fra næringslivet deltar Bjørøya, Fru Opdal gårdshotell, MNA, Birger Pedersen AS og Byggmakker.
  • Oppvekstsjef Lovise Angen i Flatanger er med i styringsgruppa for prosjektet.
  • Prosjektledelse utføres av Innovasjon Namdal, og prosjektet støttes av Trøndelag fylkeskommune.