To personer med korona i Flatanger
To personer i Flatanger har fått påvist korona på nyttårsaften.
Det meldte Flatanger kommune på sin Facebook-side litt før kl. 19.00 på nyttårsaften.
Dette er de to første registrerte smittetilfeller av korona i Flatanger.
Kommunen opplyser at det er sammenheng mellom disse to smittetilfellene.
«De berørte har vært i karantene siden de fikk symptomer, og er nå satt i isolasjon. Smittesporing pågår og nærkontakter er satt i karantene og vil bli testet etter vanlige retningslinjer», skriver kommunen, som anser å ha kontroll på smitten.
Ukjent smittekilde
Fungerende kommuneoverlege Kaia Kvisterø sier til Flatangernytt at de ikke har kontroll på smittekilden, men at de jobber med sporing.
– Folk reiser mye i jula, og det er ikke overraskende at smitten også kommer til Flatanger. Det er mange smittetilfeller i området rundt, sier Kvisterø.
Hun opplyser at de to som har fått påvist smitte, har en relasjon til hverandre. De er bosatt i Flatanger.
Under 10 nærkontakter
– Vi har sporet nærkontakter, og disse er satt i karantene og blir testet i morgen eller de neste dagene, sier kommuneoverlegen.
Det dreier seg om under 10 nærkontakter som nå er i karantene.
Pleie- og omsorgstunet er ikke berørt av dette smittetilfellet, ifølge Kvisterø.
Flatanger har et eget smittesporingsteam som har vært i arbeid for å kartlegge nærkontakter og sporer smitte.
– Vi føler vi har kontroll på nærkontaktene, sier Kaia Kvisterø, som håper at smittespredninga stopper med de som nå er berørt.
– Det er viktig at folk fortsatt holder smittevernreglene og holder avstand til hverandre, sier kommuneoverlegen.



