Utbygging for 108 millioner vedtatt
Kommunestyret vedtok torsdag å bygge ut Flatanger pleie- og omsorgstun for 108,2 millioner kroner. Samtidig ble anbudene antatt. Hovedentreprisen gikk til FuglesangDahl.
‘- Dette er et stort løft og en stor oppgave for oss. Med gunstig finansiering fra staten, kommer vi ganske bra ut, sier ordfører Olav Jørgen Bjørkås (Sp) til Flatangernytt.
Kommunens andel av de 108 millioner kronene, utgjør 40,5 millioner. Staten bidrar med resten gjennom tilskudd fra Husbanken og momsrefusjon.
– Men 40 millioner kroner i økt låneopptak, vil bli krevende for drifta framover, sier Bjørkås.
Ekstraordinært møte
Både formannskapet og kommunestyret var innkalt til ekstraordinære møter torsdag for å vedta totalrammen og anta anbudene som er kommet inn.
Under debatten ble det ifølge ordføreren reist en del spørsmål rundt arbeidsmiljø, mulighetene for lokale entreprenører til å inngi anbud og om alt nå er inkludert i de anbudene som er kommet inn.

Ordfører Olav Jørgen Bjørkås sier det er et stort løft kommunestyret nå har vedtatt, nemlig en etterlengtet utbygging av pleie- og omsorgstunet til 108 millioner kroner. (Arkivbilde)
Leder i byggekomiteen, Arne Skorstad, redegjorde for jobben som er gjort. Det er brukt eksterne konsulenter for å gå gjennom anbudene og finregne, og ordføreren mener det er gjort et grundig arbeid.
– Det er gjort en veldig bra jobb av administrasjonen og byggekomiteen. De fortjener honnør, sier Bjørkås.
Mindre reserve
Under arbeidet med anbudene kom det fram at innredning og utstyr til kjøkkenet på 700.000 kroner ikke var tatt med. Det ble også funnet en regnefeil på 200.000 kroner på takheiser. Disse beløpene er nå tatt inn og korrigert i totalkostnadene.
– Dette gjør at vi har en litt lavere reservemargin, men det er fortsatt 2,5 prosent til uforutsette kostnader, sier Bjørkås.
Han er også fornøyd med at anbudene kom så nært kostnadsberegninger som er gjort tidligere i prosessen. Flere av anbudene lå dessuten ganske likt, noe som tyder på at anbyderne har lagt seg så lavt de har kunnet for å få oppdraget.
– Vi har kanskje litt flaks også, ved at anbudene ble lagt ut på ei tid av året hvor markedet for byggentreprenørene er litt slakkere, sier Olav Jørgen Bjørkås.
FuglesangDahl blir hovedentreprenør
Utbygginga av pleie- og omsorgstunet er delt i tre faser, og første fase er allerede i gang. Den består blant annet av nytt trafobygg, omlegging av høyspent, bygging av anleggsvei og omgjøring av kjøkken.
Det er fase 2 og 3 som har vært ute på anbud, og følgende anbud er nå antatt:
- FuglesangDahl – hovedentreprise – kr 53.297.205,-
- RørTek – rørtekniske anlegg – kr 9.965.229,-
- GK Nord-Trøndelag – luftbehandlingsanlegg – kr 2.260.142,-
- Hamstad AS – automatiseringsanlegg – kr. 776.050,-
- Lift-Teck – heistekniske anlegg – kr. 612.000,-
- Handicar AS – takheiser – kr. 476.513,-
- Elektroservice AS – elektro og teleteknisk anlegg – kr. 7.073.736,-
Les mer: Anbudsåpning uten prissjokk



