Flatangernytt
2 minutter lesetid

Sol og hagl på årets 17. mai

Obs! Artikkelen er mer enn ett år gammel.

Mens sola tittet fram i det ene øyeblikket, kom haglskura i det neste. Det hindret ikke flatangringene fra å feire 17. mai på tradisjonelt vis.

Tradisjonen med potetløp holdes i hevd på Vik, og Thea (foran) og Nora gir alt.

Tradisjonen med potetløp holdes i hevd på Vik, og Thea (foran) og Nora gir alt.

Selv om det ble en kald 17. mai-feiring i Flatanger, sto likevel is øverst på ønskelista til ungene på Jøssund.

– Jeg vil ha is. Hundre is, sier Carl Christian (7), og de andre er skjønt enige. Da har 17.maitoget nettopp kommet til grendehuset og folket har trukket inn for å slippe unna ei haglskur.

I grendehuset byr 17.maikomiteen på snitter, kaffe og kaker. Etter hvert skal det bli både quiz, lotteri og senere på dagen blir det middag.

– Været var bedre i går, sier komiteleder Hilde Kålen, men bekymrer seg ikke så mye for været. Folk kommer for å delta i 17.maifeiringa, og så lenge de har grendehuset, er det ingen problem.

Saken fortsetter etter annonsen
Ikke alle pynter bilen til 17. mai, men Trude Jermstad (til venstre) og Aino Wibstad stilte med 17.maipyntet ambulanse.

Ikke alle pynter bilen til 17. mai, men Trude Jermstad (til venstre) og Aina Wibstad stilte med 17.maipyntet ambulanse.

17. mai ble feiret på tradisjonelt vis i Flatanger, med tog, leiker for barna og taler. Også på Lauvsnes slo værgudene til opp til flere årstider, og sendte i vei ei haglskur da toget stoppet ved pleie- og omsorgstunet.

Men som kjent – været får man ikke gjort noe med, og med sola på lur og stort sett oppholdsvær, ble det en flott feiring i et Flatanger i vårskud.

Video fra Vik:

(Video: Hilde Tyldum Stordahl)