Flatangernytt
3 minutter lesetid

Ludvik glad ungdom får stemme

Obs! Artikkelen er mer enn ett år gammel.

Ludvik Elnan Jacobsen i Ungdomsrådet ble hørt da han debuterte med innlegg i kommunestyret: 16-åringer får stemmerett hvis det blir folkeavstemning om Flatangers framtid.

Et enstemmig kommunestyre vedtok at ungdom som fyller 16 år i år, får stemme, hvis det blir rådgivende folkeavstemning om kommunesammenslåing.

Det forutsetter at Flatanger og de andre kommunene i Midtre Namdal kommer fram til en intensjonsavtale, slik at det blir to reelle valg å stemme over.

Framtidas innbyggere

– Det er veldig viktig at vi som blir Flatangers framtidige innbyggere, får si hva vi mener, sa Ludvik Elnan Jacobsen i kommunestyret, da saken ble behandlet torsdag.

Han er nestleder i Ungdomsrådet, og har tale- og forslagsrett i kommunestyret.  Ungdomsrådet hadde behandlet saken, og det gikk enstemmmig inn for at 16-åringer skal få stemmerett.

– Jeg tror flere setter seg inn i saken, når de gis rett til å avgi stemme, sa Ludvik Elnan Jacobsen, som selv fyller 16 i år.

Formannskapet hadde innstilt på at ungdom ned til 16 år gis stemmerett, og ingen argumenterte imot i kommunestyret.

Dermed ble innstillingen vedtatt, med et endret punkt som beskriver hvordan selve avstemningen skal foregå.

Saken fortsetter etter annonsen
Folkeavstemning 23. mai

Hvis det blir framforhandlet en intensjonsavtale med nabokommunene, vil det bli holdt en folkeavstemning mandag 23. mai.

Da vil folk bli bedt om å stemme over om Flatanger skal fortsette som egen kommune, eller søke om å bli slått sammen med andre kommuner som Flatanger inngår intensjonsavtale med, og med Namsos som kommunesenter.

Kommunestyret ga sin tilslutning til at arbeidet med å få til en intensjonsavtale fortsetter, og at Flatanger som egen kommune, eventuelt med grensejusteringer mot Statland og Tøtdal i nord og Seter i sør, står igjen som alternativ til en storkommune.

10-15 årsverk

Rådmann Rune Strøm opplyste at det har vært tre møter mellom kommunene i Midtre Namdal om en intensjonsavtale. Hvis kommunene blir enige, skal et forslag være klart innen 1. april.

Han gikk også gjennom utredningen fra Trøndelag forskning og utvikling om Flatangers valg, og en kortversjon blir sendt ut til alle husstandene i kommunen.

– Hvis det blir en ny kommune, vil 10-15 årsverk i Flatanger bli berørt, opplyste rådmannen.

Kommunereformen er også tema for et folkemøte mandag 29. februar i Lauvsnes samfunnshus.