Rullestol ingen hindring
Med god hjelp fra frivillige og næringslivet, ble det tur på sjøen for Arne Jakobsen og ni andre brukere av kommunens helse- og omsorgstjenester. Og folk storkoste seg i solskinnet.
‘- Jeg er oppvokst på sjøen, og har drevet fiske og vært sjømann, sier Arne Jakobsen fra Hasvåg, som syntes det var fint å få en sånn tur i godværet.
Nancy Drageid storkoste seg også på turen, og var helt klar på at hun ville være med på sjøen da hun fikk spørsmålet.
– Jeg sa ja med en gang, sier Nancy.
- Les mer: Nancy feirer 90 med stil
Det var aktivitør Lise Meland som tok initiativet til båtturen onsdag. Hun tok kontakt med Per Anton Løfsnes i Bjørøya fiskeoppdrett, som var positiv til å stille med båt og ta imot besøk i Bjørøystøa.
Samarbeid
Pårørendeforeninga ble også spurt om å delta, og de stilte opp sammen med ansatte og skipper Frode Dølvik. Dermed ble det båttur for både rullestolbrukere og andre brukere.
– Vi må benytte oss av knallværet, sier Lise Meland, som startet planlegginga uka før.
Hun er glad næringa, kommunen og frivillige kan samarbeid om et sånt tiltak. Så vidt hun vet, er det ti år siden sist brukerne var på sjøtur.
Rundtur med fiske
Turen startet fra flytebrygga på Lauvsnes, der folk ble kjørt trygt om bord i oppdrettsbåten. Derfra gikk turen ut Kvernøyråsa til Lyngværet, der Arne Skorstad slengte ut fiskesnøret og dro inn både småsei og makrell.
– Noen som vil ha med makrell heim? spurte Arne, men fikk lite respons. Ikke akkurat favorittfisken hos den eldre garde, kanskje…
Fra Lyngværet gikk turen inn Ellingsråsa mellom Bjørøya og Ellingen, før båten satte kurs for Bjørøystøa på Løvøya. Der ventet Halvor Trefjord med varm grill, og dagen ble avsluttet med grillmat før siste etappe med buss til Lauvsnes.
– Vi ønsket å gi brukerne en opplevelse – la dem få kjenne sjølukta og ha noe å se tilbake på når det blir vinter og kaldt, sier Lise Meland.




