Flatangernytt
5 minutter lesetid

Latterdøra på vid vegg

Obs! Artikkelen er mer enn ett år gammel.

Usikkert giftemål, majestetisk besøk, forviklinger og gode sangprestasjoner. Det var mange gode grunner til å møte opp i musikkhallen på Statland lørdag kveld.

En fullsatt sal fikk se og høre Staut teaterlag i storform under premieren på årets revy «Få opp auan»  den 23. i rekken.

Der fikk publikum en smakebit av året som gikk. Smått og stort både i Flatanger, Namdalseid og til og med Namsos, har blitt transformert til sceneinnslag. Og en del ”kjentfolk” var selvsagt å se.

Forestillinga var preget av gode tekster og solide prestasjoner fra de ti skuespillerne.

Se video fra forestillingen, ved Magnus Tyldum Ribsskog (9):

Glamour på Småværet

Det var mye småhumring underveis i forestillinga. Latterdøra slo seg skikkelig opp flere ganger. Blant annet da Nils og Lillian fikk kongelig besøk på Småværet ett år etter brannen, og til og med rekkverket på kongeskipets landgang sto giv akt.

Kongelig gjenvisitt på Småværet. Inge Finnanger som Kongen og Tone Bendiksen som dronning Sonja, ble tatt vel imot av Lillian og Nils, alias Linn Sofie Mork og Roger Bendiksen.

Kongelig gjenvisitt på Småværet. Inge Finnanger som Kongen og Tone Bendiksen som dronning Sonja, ble tatt vel imot av Lillian og Nils, alias Linn Sofie Mork og Roger Bendiksen.

Kongens tidligere vitsing om dronningens forhold som navnemor til forskningsstasjonen ”Troll”, hadde ikke gått tekstskriverne hus forbi, noe ”dronningen” ikke syntes var særlig morsomt. Nils holdt det gående med frodig språkdrakt, og Lillian utfylte bildet med ditto bekledning og hårprakt.

En pakke rognkjeks

Ordfører Olav Jørgen Bjørkås ble i år som i fjor tatt fint på kornet. Sammen med ordførerkollega Steinar Lyngstad var han nær å bli ”tvangsgiftet” med namsosordfører Morten Stene, men trakk seg kremtende unna med finter både om Steinkjer og hverandre. Men aller helst ville de være alene.

Navnet skjemmer ingen heter det. Si ikke det. Namdal Rensefisk sleit fælt med henvendelser både om klesrens, rensing av sild, og en kar ville veldig gjerne bestille et antall pakker med rognkjeks. Innehaveren var uansett ikke veldig innstilt på å døpe ”barnet” med et mer entydig navn. Han var i grunn veldig fornøyd med at han faktisk allerede hadde installert fasttelefon i de nye bedriftslokalene.

Saken fortsetter etter annonsen
Namdal rensefisk fikk ulike kunder på besøk, fra venstre: Morten Hågensen, Tone Bendiksen og Nina Bediksen.

Namdal rensefisk fikk ulike kunder på besøk, fra venstre: Morten Hågensen, Tone Bendiksen og Nina Bediksen.

Årets Brannmann Sam

Teknisk sjef Hans Petter Haukø var hjertelig til stede på scenen også i år. Denne gangen som mottaker av et helt voldsomt berg av priser og medaljer. Han ble både årets trønder, årets Brannmann Sam – og året tøffelhelt.

Prisdryss til brannsjef Hans Petter Haukø. Fra venstre Øivind Strøm, Inge Finnanger, Ida Christine Myren og Nina Bendiksen.

Prisdryss til brannsjef Hans Petter Haukø. Fra venstre Øivind Strøm, Inge Finnanger, Ida Christine Myren og Nina Bendiksen.

Nedleggelse av både Fossekaill’n og Sjøbua fikk sin sang. Det samme fikk nedbrenninga av gammelskolen. Ensemblet har mange gode sangere, og vekslinga mellom sangnummer og sketsjer var god.

Underbukse humor funker ikke... Det beviste Stauts Morten Hågensen.

Underbukse humor funker ikke… Det beviste Stauts Morten Hågensen.

Og HUNT blir aldri det samme etter at Staut startet med felles mammografi på ekra til Øivind Strøm. Et voldsomt antall kvinner stilte til fellesfotografering i regi av Widerøe til helsearbeiderens enorme glede.

Kvaksen på laksen

Vi må også nevne den fornøyelige ”Myggen på ryggen” – en omskriving av OnklPs ”Styggen på ryggen”. Som tittelen tilsier handlet den enkelt og greit om akkurat myggen på ryggen. Men det skulle bli verre. For hva med kleggen på leggen? Og da det kom en mann joggende forbi på scenen ble det et smertefullt ”kvaksen på laksen”. Vi overlater til de mannlige leserne å fundere litt over den.

Vil du underholdes med glimt fra året som gikk, innpakket i humor og gode tekster, og i tillegg åpne latterdøra på vid vegg noen ganger i løpet av en liten kveldsstund? Da bør du besøke Stautrevyen på Utvorda grendehus onsdag 1. april eller Lauvsnes samfunnshus 18. april.

God fornøyelse!