Villadag med 175-årsjubileum
I år er det 175 år siden Villa fyr sto ferdig. Jubileet blir markert på årets Villadag søndag.
‘- Det blir en litt større markering, med kåseri og guiding. Vi har også invitert noen spesielle gjester, sier leder Merethe E. Hepsø i Villa Fyr Venneforening.
I år vil arrangementet foregå ved fyrvokterassistentboligen og selve fyret. I stedet for den tradisjonelle naturstien, vil det bli quiz.
Salg av mat og Villakrus
– Det vil tradisjonen tro bli anledning til å kjøpe varm mat, drikke, kaffe og skuffkake. Vi har også Villakrus, hefter og t-skjorter størrelse fra 2 år til 4 XL til salgs, sier Hepsø.
Modellen av fyret, laget av tidligere leder i Villa Fyr Venneforening Svein Soelberg, blir også med til Villa. – Har du lyst til å se hva som skjuler seg inni den, så må du ta turen ut til Villa søndag, sier hun.
Ny trapp i fyret
Inne i det originale fyret er den nye trappa ferdig. Dermed er det enkelt for de fleste å komme seg opp for å nyte utsikten. Glasshuset på toppen har også noe nytt å by på. – Kom så vil du få se, sier Hepsø hemmelighetsfull.
– Vi ønsker oss flere medlemmer og faddere til fyret og boligen. Har du lyst til å bli medlem av venneforeningen, kan du kontakte kasserer Kari Leknes eller noen av oss andre i styret, sier Merethe E. Hepsø.
Søndag går det båtskyss fra Einvika klokka 11, og da kan folk velge mellom båten til Reidar Einvik eller ribben til Folla Aktiv. Men folk kan også ta turen ut med egen båt. «Havnefogden» på Villa vil assistere ved flytebrygga på Villa.
Hepsø minner folk om å ta med kontanter. Det er ikke elektrisitet og ingen kortautomat på Villa, så folk må ta med penger både til å handle og til båtskyssen.
– Vi håper at værgudene er gavmilde, og at flest mulig store og små tar turen ut i havgapet for å delta på 175-årsmarkeringa. Velkommen skal dere være, sier Merethe E Hepsø.




