Mistanke om PD i Flatanger
Det er sterk grunn til mistanke om laksesykdommen PD (Pancreas Disease) på et fiskeoppdrettsanlegg i Flatanger, melder Mattilsynet.
Det er Salmars lokalitet Flotaren mellom Kvernøya og Halmøya som kan være smittet. Mistanken har oppstått etter at det er tatt rutineprøver av anleggets fiskehelsetjeneste.
– Dersom mistanken bekreftes og det ikke er mistanke om PD på lokaliteter i andre deler av området, vil smittet lokalitet bli pålagt tømt så raskt som mulig, heter det i en pressemelding fra Mattilsynet.
Også nabolokalitet Lyrneset som ligger svært nært og driftes sammen med Flotaren, vil bli tømt for fisk. Lokaliteten tilhører samme eier.
Dette er i samsvar med gjeldende strategi for PD-bekjempelse.
Det har tidligere vært påvist PD på enkeltlokaliteter i Nord- Trøndelag, Nordland og Troms. Videre spredning fra disse har ikke skjedd etter rask sanering av smittet fisk, opplyser Mattilsynet.



