Lar naboen ta del av kaka
AQS går ikke lenger enn til naboen – Folla Maritime Service – for å bestille en ny 50-fots servicekatamaran. Slikt blir det kakelag av.
Både AQS og Folla Maritime Service har adresse Flatanger.
– Vi starter bygginga i februar. Fartøyet skal være ferdig til Aqua Nor-messa i Trondheim, der båten vil bli å se, innleder daglig leder Tom Birger Skotnes i Folla Maritime Service AS.
Kontrakten er verdt i overkant av 15 millioner kroner for verftet, som også har flere andre prosjekter på gang. I alt ti nybygg er sikret, og bedriften har en ordrereserve inkludert service på 52 millioner kroner.
Folla Maritime Service har levert arbeidsbåter og hurtiggående fartøy til oppdrettsnæringa og andre aktører siden 1994. Verftet har i dag 14 ansatte.
Servicekatamaranen som AQS nå har lagt inn en bestilling på, er en FollaCat 50, som er 15 meter lang og 9,6 meter bred. Den skal rigges med en 65 tonn/m kran, og 40 tonns dekkvinsj for tyngre arbeidsoppgaver. Båten får tre lugarer med dusj og toalett.
Teknisk leder i AQS AS, Bjørn Edvardsen, forteller at det nye fartøyet primært skal brukes til vasking av nøter. Men båten blir utrustet multifunksjonelt, og kan brukes til alle typer oppdrag. AQS har over 50 ansatte, i all hovedsak arbeidsdykkere og ROV-operatører. Den maritime entreprenøren har sju fartøy i drift, og leverer spesialtjenester innenfor havbruksnæringa langs hele norskekysten.
– Vi har oppdrag nok, og skulle egentlig hatt båten i morgen, sier Edvardsen. AQS har planer om å hente i alt fire nye båter neste år, og skal også oppgradere båten AQS Odin.
– Hvorfor valgte dere å handle hos naboen?
– Vi har et veldig godt forhold til naboen, og har kjøpt tre båter her tidligere; Æge i 2003, Frigg i 2008 og Ravn i 2012. Produktene er svært bra, sier Bjørn Edvardsen.




