Opplevde dramtikken på Oppdal
Flatangringene ble evakuert inn i hus da stormkastene tok telt, campingvogner og alt av løse gjenstander under Landsskytterstevnet på Oppdal lørdag.
– Vi er alle i god behold, sier Odd Arve Trefjord, en av fem flatangringer som opplevde det reneste infernoet på området for årets landsskytterstevne, hvor rundt 5.600 skyttere er samlet.

Rester av telt og andre ting lå strødd utover området etter de kraftige vindkastene lørdag. (Foto: Espen Lindseth Havstein)
Ved 13-tida lørdag kom kraftige kastevinder og tok med seg både en brakkerigg, mange telt, fortelt og campingvogner. Folk ble evakuert, og det er meldt om tre personer som er kommet lettere til skade.
– Det var kaotisk ei stund. Alle ble kommandert inn i hus. Vi var inne på standplassen, sier Jon Ivar Lindseth.
Han forteller at alt av salgsboder, bord, stoler og telt fôr gjennom lufta. Et militærtelt ble lagt ned, og NRK hadde sitt svare strev med å forsøke å berge den store skjermen som overfører sendinga til publikum.
– Hvordan gikk det med campingvogna og forteltet deres?
– På den plassen vi sto, var det bare to fortelt igjen. Ett av dem var vårt, sier Lindseth.
– Var det spesielt godt bardunert?
– Ja, og i tillegg var Espen (Lindseth Havstein) der og fikk satt på flere plugger, sier Jon Ivar Lindseth.

Oppryddingsarbeidet gikk fort, og dette var situasjonen lørdag kveld. (Foto: Espen Lindseth Havstein)
Odd Ivar Trefjord og Tommy Holberg Lindseth var på standplassen og skulle skyte da uværet satte inn. All skyting ble selvsagt avlyst, og baneskytinga til de to ble utsatt til søndag.
– Uværet kom så fort, som en smell. Det var en utrivelig opplevelse, sier Jon Ivar Lindseth.
Ifølge Landsskytterstevnets egen hjemmeside, er dette de verste kastevindene som noensinne har rammet LS. Flere tusen personer ble evakuert. Forsvaret har store mannskap som deltar i arrangementet, og de ble satt inn i oppryddingsarbeidet.



