Flatangernytt
6 minutter lesetid

Nesset Sjømat sier opp 41 ansatte

Obs! Artikkelen er mer enn ett år gammel.

41 ansatte ved Nesset Sjømat AS i Flatanger er oppsagt. De fikk oppsigelsene mandag, og nesten hele arbeidsstokken står dermed uten arbeid fra 1. desember. Årsaken er mangel på råstoff.

– Dette er en trist dag for Nesset Sjømat og de ansatte. Det er spesielt trist fordi de ansatte har gjort en svært stor innsats over tid, vært fleksible og villige til å stå på, i håp om at det skulle bli en løsning, sier Asbjørn Torrissen, styreleder og daglig leder i Nesset Sjømat AS.

De ansatte ble informert om oppsigelsene på et allmøte mandag. Bare to av de totalt 43 ansatte vil ha arbeid etter 1. desember. Det betyr at det blir full stans i driften en måned tidligere enn antatt.

Snart er det helt slutt på oppdrettstorsken, og dermed blir det ikke noe råstoff for Nesset Sjømat.

Snart er det helt slutt på oppdrettstorsken, og dermed blir det ikke noe råstoff for Nesset Sjømat.

Stopper produksjonen av «Strøm»
Årsaken er ifølge Torrissen at Codfarmers har varslet stopp i produksjonen av merkevaren «Strøm» fra 6. november. Selskapet taper penger på dette produktet nå fordi prisene er gode på fersk, hel fisk. Han tror at selskapet i stedet vil kjøre en kampanje på fersk slakting fram til det er slutt på oppdrettstorsken.

– Vi tror det vil være stopp rundt månedsskiftet, eller en uke eller to inn i desember, sier Torrissen.

For Nesset Sjømat gjelder det nå å kunne forsvare de faste kostnadene, fram til et eventuelt nytt konsept for drift er på plass.

– Frykter du at de ansatte vil forsvinne?
– Ja, slik er spillereglene. Jeg anbefaler folk å lete etter arbeid. Så får vi heller oppføre oss sånn at de ønsker seg tilbake om vi kommer i gang igjen, sier Asbjørn Torrissen.

Uventet for de ansatte
For de ansatte kom beskjeden på mandagens allmøte noe uventet. De trodde de hadde arbeid fram til jul, forteller tillitsvalgt Arne Johan Olsen.

- Vi ser ingen lysning i nær framtid, sier tillitsvalgt Arne Johan Olsen.

– Vi ser ingen lysning i nær framtid, sier tillitsvalgt Arne Johan Olsen.

– Det ble veldig stilt på allmøte da de fikk beskjeden. For de ansatte er dette en fortvilt situasjon. De går mot jul og vet at de er arbeidsledige, sier Olsen.

Han sier at det blir nå tatt kontakt med NAV og andre offentlige instanser som kan bistå ved masseoppsigelser. I den nærmeste framtid ser det ikke ut til å bli sysselsetting på Nesset. Derfor må folk se seg om etter arbeid andre steder, og Olsen ser ikke bort fra at det kan bli pendling eller at noen må flytte.

Saken fortsetter etter annonsen

– Vi må si som sant er, at folk må få seg arbeid der det er arbeid å få. Dette går på familieøkonomien til den enkelte, og personlig må jeg løfte blikket ut av kommunen, sier Arne Johan Olsen.

– Trist situasjon
Ordfører Olav Jørgen Bjørkås sier at han føler sterkt med de ansatte, som mister arbeidsplassen sin. Blant dem er det også flere par der begge har sitt arbeid på Nesset.

– Jeg unner ingen å oppleve dette, sier Bjørkås.

- En trist dag for de ansatte, Nesset og Flatanger, sier ordfører Olav Jørgen Bjørkås (til venstre) og styreleder Asbjørn Torrissen i Nesset Sjømat.

– En trist dag for de ansatte, Nesset og Flatanger, sier ordfører Olav Jørgen Bjørkås (til venstre) og styreleder Asbjørn Torrissen i Nesset Sjømat.

Selv om det har vært klart en stund at det gikk i en slik retning, er det først nå alvoret siger inn, og for den enkelte er det umulig å være forberedt.

– Vi hadde en kriseøvelse i kommunen i forrige uke. Denne uka er det en reell krisesituasjon. Nå er det alvor, sier Bjørkås.

Han er opptatt av å finne løsninger slik at de ansatte fortsatt skal ha tro på Flatanger.

– Nesset har en kompetant arbeidsstokk som har bevist før at de er omstillingsdyktige. Om vi mister kompetansen og folket, blir det en kjempeutfordring for Flatanger-samfunnet, sier Bjørkås.

Omstillingsprosjekt
Rent konkret vil det nå bli satt i gang et omstillingsprosjekt i regi av fylkeskommunen. Når så mange arbeidsplasser går tapt samtidig, skal både fylkeskommunen, NAV og Innovasjon Norge varsles.

– Forrige gang, da Nesset Fiskemottak gikk konkurs, hadde vi et konkret mål. Vi måtte ordne konsesjon for ventemerder og få det mekaniske på plass i bedriften. Fisken sto i havet og ventet på å bli slaktet. Denne gang er utfordringen en annen, sier ordføreren.

Nå er det nemlig råstoffet, oppdrettstorsken, som er borte. Selv om det siden i sommer har vært drevet et omstillingsprosjekt, er utfordringen å få til drift på kort sikt. På lang sikt er det flere aktuelle spor bedriften jobber med.