Stormen tok bølgedemperen
Bølgedemperne ved småbåthavna på Vik i Flatanger klarte ikke å stå i mot stormen som raste fredag kveld og natt til lørdag. Men heldigvis ble ingen båter ødelagt.
– Jeg har aldri sett det så ille før, sier Alf Magne Hanssen, en av eierne av Vik Brygge.
Han var nedom småtbåthavna fredag kveld og sjekket fortøyningene til utleiebåtene og andre båter som lå i havna. Da raste et forferdelig uvær.
– Vinden sto rett fra nord, og det er den verste vindretningen her på Vik. Jeg har opplevd kraftigere vind, men ikke fra den retningen. Så store bårer har jeg ikke sett før her i havna, sier Alf Magne Hanssen.
En kraftig bølgedemper er lagt ut fra Vikholmen for å beskytte småbåthavna. Bårene slo over bølgedemperen, og den vred seg fra side til side i bølgene. Lørdag morgen viste det seg at bølgedemperen ikke hadde klart brasene.
Ett av elementene har slitt seg. En kraftig bolt har gått rett av. Kjettingen er strukket, og et kraftig sjakkel er bøyd. Landgangen hadde også fått juling, og strømkabelen ut til lykta på enden var slitt av.

Denne bolten klarte ikke å stå imot presset. Sjakkelet ble bøyd på grunn av de store belastningene da bårene herjet med bølgedemperen.
En båt som lå ved bølgedemperen ble fjernet fredag, og heldigvis løsnet ingen deler av bølgedemperen slik at de kunne ha skadet båtene lenger inn.
– Jeg tør ikke tenke på hvordan det hadde vært her uten bølgedemperen, sier Alf Magne.
Sammen med nestleder Arne Holmen i Vik båtforening, som eier bølgedemperen, og andre medlemmer, begynte de å reparere skadene lørdag.
-.Jeg skulle ha dykket, men det er ikke en centimeter sikt. Det tar nok en dag før sjøen blir klar nok til at det går an å dykke, sier Alf Magne Hanssen.





