Se eksklusive filmopptak av havørn
John Murry og hans team fikk noen fantastiske filmklipp under sitt besøk i Flatanger i høst. Her deler han noen av sine unike ørnebilder tatt med highspeed-kamera med Flatangernytts lesere.
– Vi får alltid gode bilder når vi er i Flatanger, sier John Murry, som fikk oppleve et fantastisk høstvær de 10 dagene først i oktober filmteamet var på besøk.
Murry er daglig leder, regissør og fotograf i det irske selskapet Crossing the Line Films, som har spesialisert seg på blant annet natur- og reiseprogram. Selskapet har vunnet en rekke priser, og har laget naturprogram for de aller fleste, større tv-kanaler over hele verden.
John Murry og Cepa Giplin har fulgt gjeninnføringen av havørn i Irland, som startet for sju år siden. Da ble det hentet havørnunger i blant annet Flatanger.
Crossing the Line Films har tidligere laget en naturdokumentar for irsk fjernsyn, og har nå avtale med NRK om en tilsvarende dokumentar for NRK – med intervju og kommentarer på norsk.
Les mer: Flatanger-naturen på NRK i jula
De unike ørnebildene du kan se i filmen over, er tatt med et highspeed-kamera som tar 1000 bilder i sekundet. Ved å kjøre klippene i sakte film, ser vi detaljene og bevegelsene svært tydelige. Det er samme type kamera NRK benytter i for eksempel skiskyting, og som gjør det mulig å se kula på veg fra geværmunningen til blinken.
Hele filmen om havørna vil du trolig få se på NRK i julehelga. Til så lenge kan du kose deg med de eksklusive filmklippene på Flatangernytt!



