Nybrua åpnet søndag kveld
Nybrua på Sjøåsen ble åpnet for biltrafikk i 20-tida søndag kveld. Dermed har Flatanger og deler av Namdalseid igjen veiforbindelse med omverdenen.
Etter planen skulle brua være stengt til klokka 04 natt til mandag. Men entreprenøren kastet om på planene og fikk ordnet brua kjørbar allerede søndag kveld.
– Brua er ikke senket 20 centimeter på Flatanger-sida ennå. Dette arbeidet tenkte de å gjøre natt til mandag, men så fant de ut at det var mulig å gjøre mandag selv om trafikken går over brua, sier byggeleder Dagfinn Wie.

Anleggsleder Lasse Myhre i Implenia og byggeleder Dagfinn Wie i Statens vegvesen kan fastslå at flytteprosessen var vellykket.
Avgjørelsen om å fylle opp og gjøre brua kjørbar allerede søndag kveld, ble tatt i full fart, og selv ikke byggelederen var informert om endringen i planene før brua var åpnet. Men i løpet av kort tid var han underrettet og trafikksentralen 175 varslet.
– Hvordan vil du oppsummere helgas flytteprosess?
– Vi hadde noen småproblemer lørdag, men det er vanskelig å planlegge alt i detalj når 1.500 tonn skal flyttes. I sum må vi si at vi er fornøyde. Og når arbeidet kan foregå uten skade, ikke en gang en blånegl, er vi forøyde, sier Dagfinn Wie.
Han var til stede hele søndagen og det var hele tida jevn trafikk av gående over brua. En syketransport passerte også, og da ble båra trillet over brua, mens en ny ambulanse overtok på Sjøåsen-sida.
– Jeg tror ikke folk har lidd så veldig mye i løpet av denne helga mens brua har vært stengt, sier Wie, som altså er fornøyd med at operasjonen har gått bra.
Les mer:
Nybrua på plass – men bare for gående
Sjøåsenbrua stenges i natt
Beredskapen sikret under brustenging



