Kommunen jobber for vei og bru
De to veiprosjektene Sitter-Lauvsnes og Osen-Jøssund vi gi en årlig nyttegevinst på 15-20 millioner kroner.
Statens vegvesen er nå i gang med et forprosjekt for å finne trasé og kostnadsramme for Sitter-Lauvsnes. Fylkeskommunen betaler for jobben, og rapporten vil trolig være klar i høst.
– Vegutløsning Sitter-Lauvsnes vil gi Flatanger kommune en ny samfunnsutvikling, helt ny organisering innen skole, barnehage, omsorg, miljø og spesielt innen brann og redning, sier ordfører Olav Jørgen Bjørkås til Namdalsavisa.
Det har vært jobbet med å knytte Lauvsnes og Sitter/Utvorda sammen med bru i en årrekke. Planleggeren hos Vegvesenet har laget to foreløpige skisseløsninger, og det er gjennomført befaring i området. Målet er å få ned kostnadene i forhold til tidligere beregninger, blant annet ved å velge kortere bru kombinert med steinfylling i sjø.

Ei bru over dette korte sundet mellom Knotten og Vollan ville gitt store samfunnsmessige innsparinger, viser undersøkelsen.
Osen-Jøssund er ikke forprosjektert ennå, og det arbeides med å skaffe finansering. Målet nå er å få begge veiprosjektene inn i Fylkesveiplanen for Nord-Trøndelag 2014-2017.
Osen og Flatanger kommune har engasjert Trøndelag forskning og utvikling til å skrive rapporten ”Kyststamvei på Fosen. Oppdaterte nytteberegninger for nye vegforbindelser i Osen og Flatanger”.
Rapporten viser at den årlige nytteverdien for begge prosjektene er mellom 15 og 20 millioner kroner. For Flatanger kommune er den direkte innsparingen anslått til 2,7 millioner kroner, pluss eventuelle utgifter til skoleskyss.
Formannskapet i Flatanger behandlet saken om veiplanlegging tirsdag kveld, og vedtok at kommunen skal arbeide målrettet for å få med veiprosjektene Sitter-Lauvsnes og Osen-Jøssund som prioriterte prosjekter på kommende fylkesveiplan for Nord-Trøndelag 2014-2017. Saken skal også behandles av kommunestyret.



