Grendaprisen til primus motor
Arne Skorstad trodde han skulle dele ut grendaprisen lørdag under Tangspræll i Flatanger. I stedet ble det han som fikk prisen for sin store, frivillige innsats gjennom mange år.
Årets Tangspræll startet i et flott sommervær lørdag formiddag. Mye folk strømmet til martnasområdet, og ungene koste seg i hoppslottet eller sammen med Knerten og Karoline. Midt på dagen kom et skikkelig regnskyll, men det klarnet opp igjen og folk kunne trekke ut av teltet.
Konferansier var som vanlig Arne Skorstad. Men da han kom til programposten «utdeling av grendaprisen» var manuset blankt. Lars Haagensen og Geir Tore Olsen i Tangsprællkomiteen overtok mikrofonen.
– Grendaprisen deles ut til en person eller personer som gjør seg bemerket med stort engasjement for frivillig arbeid og dugnadsinnsats, sa Haagensen.

Lauvsnes grendelag stilte med "Levva livet i Flatanger"-skjorter, fra venstre: Solveig Løfsnæs Sivertsen, Guri Dahle Olsen og Margrete Ekker.
Han la til at prisen er delt ut bare to ganger tidligere. I fjor gikk den til Ragnhild Strøm, og det første året fikk Gry og Geir Hanssen prisen.
Da de to i Tangsprællkomiteen startet på merittlista, skjønte nok flere enn Skorstad selv hvem som var tildelt prisen. For personen har vært aktiv i Flatanger fotballklubb, både på og utenfor banen. Han har vært pådriver i Lauvsneshaugen velforening, stiftet Stranda båtforening, leder i vassverket, frivillig brannmann, mange styreverv, engasjert i samfunnshuset og aktiv politiker.
– Og han har vært med på Tangspræll siden starten for 22 år siden. Vi setter veldig stor pris på innsatsen og tida han bruker på grenda si. Han er kort og godt en primus motor, og vi håper prisen inspirerer til fortsatt å holde koken, sa Lars Haagensen og Geir Tore Olsen, før de overrakte prisen.
Arne Skorstad innrømmet at han trodde han skulle dele ut prisen selv. – Tusen takk for at dere har funnet meg verdig, sa han.
Grendeprisen deles ut av Lauvsnes grendelag, som også er arrangør av Tangspræll.
Det ble delt ut flere priser lørdag, og vi kommer med omtale også av det.




