Flere steder uten dekning i nytt nødnett
Deler av Flatanger vil ikke bli dekket av politiets nye nødnett. – Skandaløst, sier lensmann Svein Asklund i Flatanger og Namdalseid.
Lensmannen er klar når han karakteriserer det nye nødnettet, som skal tas i bruk i Nord-Trøndelag i 2014 eller 2015.
Mens dagens nødnett dekker 95 prosent av Nord-Trøndelag, vil det nye nødnettet dekke bare 72 prosent, skriver Trønder-Avisa. Og alt tyder på at der det i dag ikke er mobildekning, vil det heller ikke være dekning på det nye nødnettet.
Store hull
For Flatanger og Namdalseid vil det for eksempel bety hele strekningen på fylkesveg 766 fra Alte langs Altevannet til Oksdøla, og i området Fjell og Dale. I tillegg er det store hull både i retning Jøssund og Hasvåg, og delvis også Utvorda.
– Dessverre er det all grunn til å frykte at der det er kommunikasjonsproblemer i dag, vil det bli det samme med det nye nødnettet. I mine øyne er det skandaløst, sier Asklund til Flatangernytt.
– Å slå seg til ro med en dekningsprosent på 60-70 prosent, er ikke tilfredsstillende, fastslår lensmannen. Han frykter at det nye nødnettet blir et skritt tilbake i forhold til det sambandet politiet har i dag.
– Særdeles betenkelig
– Hva blir konsekvensen av manglende dekning?
– Hvis det skjer hendelser på steder uten dekning, må politiet bevege seg dit det er dekning for å få kontakt med omverdenen. I en tilspisset og kritisk situasjon, er det særlig betenkelig at det skal være slik, sier Asklund.
For noen år siden var det en alvorlig trafikkulykke ved Altevatnet, og da måtte folk kjøre derfra for å kunne melde fra om ulykken. Nødetatene hadde heller ingen kommunikasjon med sine sentraler fra stedet.
Det nye, digitale nødnettet er avlyttingssikkert og skal gjøre det lettere for nødetatene politi, brann og ambulanse å kommunisere seg i mellom. I Oslo vil nødnettet dekke 99 prosent av arealet, men ut over i landet blir dekningsgraden dårligere. Troms og Sogn og Fjordane er helt nede i 57 prosent dekning.
– Må sikre oss
Politimester Trond Prytz sier til Trønder-Avisa at det foreløpig er uklart hvordan disse hullene i sambandet skal dekkes. – Men vi må sikre oss, sier han.
– Hva må gjøres for at nødnettet skal bli godt nok, Asklund?
– Jeg har lite kunnskap om det, men jeg antar at det her som i andre saker dreier seg om prioritering av ressursbruken. Hadde det vært brukt nok penger, hadde det vært mulig å få det til. Men prioriteringene er slik at utkantene og de minst befolkede områdene får lavest dekning, sier lensmann Svein Asklund.



