Eline til landsmønstringa i UKM
Ingen unge fra Flatanger gikk videre til landsmønstringa i UKM i år – før Eline Ruud Kristiansen ble med fra Østfold fylke.
Søskenbarn filmproduksjon og filmen ”1865” gikk til topps i heimfylket til Elines søskenbarn Audhild Margrete Ruud.
Det blir andre gang de unge filmskaperne går videre til landsmønstringa i Trondheim. I fjor var de 12 og 13 år gamle da de stilte i Trondheim for første gang, da med filmen ”Røde spor”. Eline ser fram til landsmønstringa som går av stabelen i St.Hans-helga.
Bakgrunnen for årets film var en sann historie om et innbrudd på heimgården til Audhild i 1865.
– Audhild fant et brev fra lensmannen hjemme hos seg. Det handlet om innbruddet. Vi planla filmen sammen, filmet i Østfold i fjor sommer, og jeg redigerte den, forteller Eline.
Godt voksne filmstjerner
I tillegg til de to unge filmskaperne, er det to godt voksne kvinner som deltar i filmen. Bestemor til jentene, 86 år gamle Borghild Ruud, hadde sin første rolle i denne filmen, mens hennes 80 år gamle venninne Ragnhild ”Vesla” Harlem har prøvd seg som skuespiller også tidligere.
Filmen som vises i Trondheim, handler om to søskenbarn som reiser tilbake i tid til gården der innbruddet skjedde.
Alt klar for neste UKM
Selv om det er mange måneder til neste UKM-mønstring i Flatanger, har jentene allerede neste film klar. Den ble filmet i vinterferien, og Eline har redigert den ferdig. Dermed blir det ferie i stedet for filming i sommerferien, og det setter Eline pris på.
– Den neste filmen heter ” Superstar”, forteller Eline. Den som vil vite hva den handler om, må møte opp på neste UKM i Flatanger.
Film mest for moros skyld
Eline er usikker på om hun vil satse innen film i framtida. På tross av sin unge alder, er det lenge siden hun laget sin første film.
– Jeg tror det var da jeg gikk i første klasse. Da var nesten hele klassen med, og jeg hadde laget manus, smiler hun.
– Det hadde vært morsomt å være manusforfatter eller regissør i framtida. Men jeg gjør dette mest for moros skyld. Og jeg vil være med i UKM så lenge jeg kan, sier hun.





